FEMINISTKY.SK

V Poľsku obvinili prvú aktivistku z napomáhania pri potrate
March 29th, 2022
Snímka.PNG

„Naša Justyna sa stala Justynou W. O 10 dní sa uskutoční prvý súdny proces tohto druhu v Poľsku a v Európe. Aktivistku za dostupnosť potratov budú súdiť za to, že pomohla inej žene podstúpiť potrat tým, že jej dala potratové tabletky.“ Tak sa začína facebookový status skupiny Aborcyjny Dream Team (ADT) na obranu svojej obžalovanej členky. ADT pomáha ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu tak, že ich nasmeruje na organizácie so sídlom v zahraničí, kde sa interrupčné tabletky dajú získať legálne a poslať poštou.


Justyne Wydrzyńskej, ktorá sa viac ako 15 rokov angažuje v potratovom aktivizme, hrozia v prípade uznania viny až tri roky väzenia. V minulosti založila prvý čet v krajine s informáciami o tých málo bezpečných možnostiach potratov, ktoré Poľkám ešte zostali k dispozícii. Z čoho je obvinená?


Pred dvoma rokmi sa na Wydrzyńsku obrátila zúfalá žena, ktorá chcela ísť na interrupciu, ale pre prísnu legislatívu na ňu nemala nárok. Žena sa predtým dokonca pokúsila vycestovať za zákrokom do Nemecka, ale zabránil jej v tom manžel. Objednať si tabletky spoza hraníc bol veľké riziko. Pre začínajúcu pandémiu hrozili výpadky poštových služieb zo zahraničia. Koncom februára 2020 preto Wydrzyńska poslala žene potratové tabletky priamo. „Táto žena bola v 12. týždni tehotenstva a zažívala domáce násilie... Pomôcť jej bola moja prvá ľudská reakcia,“ povedala Wydrzyńska pre britský The Guardian.


Wydrzyńska sa rozhodla žene pomôcť aj preto, že sa v minulosti sama čelila podobným problémom: „Urobila som to preto, lebo situácia tejto ženy sa podobala tej mojej spred rokov. Poznám ten typ vzťahu s kontrolujúcim partnerom, ktorý vám lustruje telefón, prehľadáva kabelku, číta e-maily, volá vám, keď 15 minút meškáte z roboty. Vedela som, čím si prechádza, bola som v podobnej situácii.“


V deň, keď dorazil balík od Justyny, vtrhli do domu ženy policajti. Údajne ich zavolal jej manžel. Stres z následného policajného vyšetrovania spôsobil, že žena potratila. O vyše roka neskôr urobila polícia u Wydrzyńskej domovú prehliadku a zabavila lieky a počítače nielen Justyne, ale aj jej deťom.


Obvinenie komentuje Justyna v rozhovore pre týždenník Wysokie obcasy takto: „Osoby, ktoré svojpomocne ukončia svoje tehotenstvo, tak môžu urobiť do 22. týždňa bez právnych následkov. Trestné je napomáhanie a podnecovanie. Môj prípad je prvým prípadom stíhania aktivistky. Problém je, že pojem ‚napomáhanie‘ nie je presne definovaný. Zákon o interrupciách vznikol v roku 1993, keď sa nikomu ani nesnívalo, že bude existovať niečo také ako farmakologická potratová pilulka. Napomáhanie sa vtedy vzťahovalo na lekársky personál, ktorý vykonával potraty mimo nemocníc, v súkromnej praxi, nie na ľudí, ktorí pomáhajú získať tablety. Ide o napomáhanie, ak niekomu dám tablety? Koniec koncov, tá osoba sa môže rozhodnúť, že ich neužije, je to na nej.”


A nakoniec dodala: „Máme podporu skupiny právnikov a dvoch veľkých organizácií. Heslo ADT ‚Nikdy nebudeš kráčať sama‘ sa ukázalo ako výstižné aj v mojej situácii. Nie som v tom sama. Mám podporu aktivistiek za potraty. A stojí za nami aj poľská pobočka Amnesty International i Helsinská nadácia.”


Skupina ADT už spustila viacjazyčnú internetovú kampaň #IamJustyna na podporu solidarity a sesterstva ako aj na zvýšenie medzinárodného povedomia o situácii v Poľsku.


z26732118IER,Manifestacja-w-Szczecinie-22-pazdziernika-w-zwiazk.jpg


Prístup k interrupciám podlieha v Poľsku už desaťročia prísnym zákonom, ale v januári minulého roka krajina zaviedla legislatívu, ktorá ženám takmer znemožnila legálny prístup k bezpečnému ukončeniu tehotenstva. Tomuto rozhodnutiu predchádzali mohutné ženské demonštrácie a štrajky.


Rozhovor s ďalšou poľskou aktivistkou za dostupné interrupcie Nataliou Broniarczyk vyšiel aj v Kapitáli: https://kapital-noviny.sk/pomohli-sme-pri-dvoch-tisicoch-interrupcii-a-nikto-nas-nestiha/