FEMINISTKY.SK

Viedeň je (zas) červená
October 20th, 2021
menstruacia bezplatne vlozky


Polovica ľudstva má pravidelne menštruáciu. Stále je to však tabu (a poriadne drahé).

Nedostatočný prístup k hygienickým potrebám, prípadne cenová nedostupnosť menštruačných vložiek, tampónov a pod. je problémom aj bohatého Západu. S menštruačnou chudobou sa najnovšie rozhodla bojovať viedenská mestská časť Brigittenau, kde vzniknli tzv. červené boxy s bezplatnými hygienickými potrebami.

V 20. viedenskom okrese je chudobou ohrozených približne 20 percent žien a dievčat, ktoré minú na menštruačné hygienické potreby okolo 72 € ročne. Pre niekoho je to jedna večera v centre mesta, pre niekoho veľká finančná záťaž.
„Žiadna žena by sa nemala ocitnúť v situácii, keď si musí v drogérii klásť otázku, či si môže vložky a tampóny dovoliť. Projekt „Rote Box“ by mal podporiť každú, pre ktorú predstavuje mesačný nákup hygienických produktov finančnú záťaž,“ vysvetlila poslankyňa Viedenskej obecnej rady Dolores Bakos.

Cieľom iniciatívy je tému odtabuizovať a umožniť každej žene a dievčaťu prístup k mesačnej hygiene – bez ohľadu na príjem. Sprievodný online prieskum má zas pomôcť identifikovať potreby žien a dievčat z domácností s nízkymi príjmami a nastaviť systém efektívnych opatrení do budúcnosti.

Projekt odštartoval 1. októbra na 4 miestach v rámci mestskej časti Brigittenau. Do konca januára 2022 poskytne ženám a dievčatám zhruba 80 000 tampónov a 32 000 hygienických vložiek.

Sme zvedavé, či sa raz dočkáme podobnej iniciatívy aj u nás (čo na to Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy?).
Odkaz na web projektu „Rote Box“: https://rote-box.wien.gv.at/

Náš starší post o stigmatizácii menštruácie v Číne: https://www.facebook.com/210420982379621/posts/3496008030487550/

ĎALŠIE ZDROJE:
https://a2larm.cz/.../viden-zahajuje-projekt-ktery-ma.../

https://news.in-24.com/news/194857.html