FEMINISTKY.SK

XY, ketamín, ženy a dievčatá
January 28th, 2010

Tak ketamínový XY stále uniká. „Strach z ulíc Bratislavy nezmizne (...)" A nemizne ani môj hnev, keď čítam, ako sa o útokoch voči ženám v novinách píše. V jednej z ostatných správ pokojne opakujú označenie „ketamínový fantóm". Napadá mi zrelý muž v decentnom fraku s dlhým plášťom a maskou na tvári, v dramatickej situácii, naozaj, ako fantóm opery. Aké romantické! Len útočiť na ženy a dievčatá by nemusel. Škoda, bola by to pekná správička, len trošku rozvinúť ten príbeh fantóma.

Hovorca Krajského súdu v Bratislave zase hovoril o „ketamínovom šialencovi". Premýšľam, ako by tohto muža či mužov pomenovala vyšetrovateľka, ktorá sa prípadom zaoberá. Zadovážiť si ketamín, pripraviť si injekciu, celý svoj čin naplánovať tak, aby sa po ňom našla len jeho obeť - to predsa vyžaduje isté zručnosti aj premýšľanie, žiadne šialenstvo.

V ďalšom článku sa zase obšírnejšie venujú ketamínu. „Pártydroga," píše sa tam, ľudské telo sa uvoľní a človek ho neovláda. „(...) človek sa prakticky nemôže ubrániť znásilneniu. Ani lekárske vyšetrenie neurčí, či bola žena násilím znásilnená." Pošmyknutie jazyka? Dá sa byť znásilnená dobrovoľne?!

To, že obeťami boli ženy a dievča, je akoby samozrejmé a nepíše sa o tom. Pritom, ak až takú rolu, ako sa nám to snažia povedať médiá, hrá ketamín, tak by vari nemal byť problém s jeho pomocou napadnúť aj nejakého muža či chlapca. Nič také sa však nedialo, muži sa týmto konaním necítili ohrození a ani polícia ich pred možným útokom nevystríhala. Tými, čo si v novembri platili drahé bratislavské taxíky na ceste z práce, do práce alebo z barov, diskoték, či návštev, boli ženy. Mám nápad: čo tak okrem „dobrých rád" polície ženám o tom, ako sa majú správať na diskotékach a pri pohybe nočným mestom, zriadiť niekoľko bezpečných taxíkov pre ženy, ktoré by aspoň dočasne a čiastočne dotoval bratislavský magistrát?