FEMINISTKY.SK

Záchrana životov nie je zločin!
November 21st, 2021
258867059_4577827225638953_3904732436407333914_n.jpg

V lete sme písali o sýrskych plavkyniach a sestrách Yusre a Sarah Mardini, ktoré pred šiestimi rokmi pri úteku z krajiny na grécky Lesbos zachránili 18 ľudí z potápajúceho sa člnu.


Sarah po príchode do Nemecka ukončila plaveckú kariéru a odcestovala späť na Lesbos, kde pomáhala v utečeneckom tábore Moria. Spolu s ďalším dobrovoľníkom Seánom Binderom bolo ich úlohou spozorovať loď alebo čln v núdzi, pomôcť ľuďom na palube pri bezpečnom vylodení a poskytnúť im na pevnine prvú pomoc.


Sarah a Seán za túto humanitárnu činnosť čelia od roku 2018 obvineniam z pašeráctva, prevádzačstva a členstva v zločineckej organizácii. „Keby ste videli, že sa niekto topí, urobili by ste to isté ako ja, natiahli by ste ruku, vytiahli by ste ho, a to je presne zločin, z ktorého som obvinená,“ povedala Sarah. Seán zas situáciu komentoval takto: „Ani na chvíľu som si nemyslel, že keď sa pokúsite niekomu pomôcť na mori, dostanete sa do väzenia“.


258606813_4577827415638934_8574292276895615273_n.jpg


Vo vyšetrovacej väzbe strávila dvojica vyše sto dní a neskôr ju prepustili na kauciu. Prípad bol dlho otvorený, vyšetrovanie sa vlieklo. O tom, či Sarah a Seana odsúdia na 25 rokov za mrežami, sa malo začať rozhodovať minulý týždeň.


Obvineniam čelí okrem nich množstvo ďalších dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Niektorých obvinili zo špionáže, falšovania a nezákonného používania rádiových frekvencií im osemročný trest. Zvyšok skupiny vyšetrujú, rovnako ako v prípade Sara a Seána, aj za pašovanie ľudí, za čo im hrozia trojnásobne vyššie tresty.


Súdny proces založený na týchto krivých obvineniach bol minulý týždeň krátko po otvorení odročený. Sudca rozhodol, že súd nie je oprávnený prípad prerokovať. Prípadom sa bude zaoberať odvolací súd, pretože jeden z obžalovaných je právnik a miestny súd na ostrove Lesbos nemá právomoc súdiť osoby, ktoré vykonávajú toto povolanie.


Dvadsaťštyri obžalovaných po celý čas popiera akékoľvek protiprávne konanie. Tvrdia, že chceli len pomôcť zachrániť životy utečencov a migrantiek prichádzajúcich z neďalekého Turecka.


Cieľom tohto odporného politicky motivovaného procesu je prekaziť poskytovanie pomoci, lekárskej starostlivosti a neformálneho vzdelávania nepohodlným migrantom a žiadateľkám o azyl a odradiť od humanitárnych aktivít ďalších ľudí a organizácie.


Veríme, že tento „najväčší prípad kriminalizácie solidarity v Európe“ – ako kauzu prednedávno označil Európsky parlament – sa skončí oslobodením všetkých falošne obvinených.


#DropTheCharges

#freehumanitarians


Sledovať aktuálny vývoj prípadu môžete tu: https://www.facebook.com/freehumanitarians


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/world/2021/nov/14/on-trial-for-saving-lives-the-young-refugee-activist-facing-a-greek-court?


https://dennikn.sk/blog/1706811/europske-urady-namiesto-pomahania-ludom-na-uteku-prenasleduju-dobrovolnikov-a-dobrovolnicky/?