FEMINISTKY.SK

Zdravotníčka, ktorá sa starala aj o britského premiéra, dala výpoveď
May 19th, 2021
skynews-boris-johnson-jenny-mcgee_5386240.jpg

Keď počas minulého roka bojoval britský premiér Boris Johnson na JIS-ke o život, jednou zo zdravotných sestier, ktorá sa oňho starala, bola Jenny McGee. Prešlo pár mesiacov a zdravotníčka sa rozhodla pre odchod z londýnskej Nemocnice svätého Tomáša. Dôvodom jej výpovede je rozčarovanie z „nedostatku rešpektu“, ktorý prejavila britská vláda ku zdravotníckemu personálu.


Británia, podobne ako mnohé iné štáty, čelila od vypuknutia pandémie obrovským problémom v zdravotníctve. Lekári/-ky, sestry či sanitári nemali dostatok ochranných pomôcok a ťahali nekonečné šichty, pacientom zas nemal kto poskytovať starostlivosť v adekvátnom rozsahu. Vláda si pred zlyhávajúcim, finančne a personálne poddimenzovaným systémom zakrývala oči. Na problémy buď nereagovala, alebo zasiahla až vtedy, keď sa situácia vymykala spod kontroly. Sčasti sa dal takýto vývoj očakávať. Hrozbu pandémie totiž spočiatku zľahčoval aj samotný Johnson.


Ľudia ako Jenny McGee medzitým pracovali na maximum. Ich drinu na kovidových oddeleniach vnímala aj vystrašená verejnosť a zdravotníkov a zdravotníčky spočiatku odmieňala balkónovým potleskom. Ocenenie napokon prišlo aj od vyliečeného premiéra, ale v celkom inej podobe, ako by si zdravotný personál zaslúžil.


Johnsonov štáb pozval personál, ktorý sa o premiéra staral, na návštevu na Downing Street. Pozvánku dostala aj vrchná sestra z JIS-ky, už spomínaná Jenny McGee. Očakávala diskrétne poďakovanie za prácu, zostala však sklamaná. Premiérova kancelária sa totiž rozhodla využiť prítomnosť zdravotníkov a zdravotníčok na vylepšenie svojho renomé. Keď prišiel na rad potlesk a médiá sa snažili čo najlepšie zachytiť „dojímavý moment”, McGee sa stiahla. „Bola by to naozaj dobrá príležitosť spraviť si fotky. Viete, niečo na ten spôsob, že Boris a jeho priatelia z NHS (Národnej zdravotnej služby), ale chcela som zostať mimo toho. Mnoho sestier malo pocit, že vláda fungovala neefektívne, samá nerozhodnosť, priveľa protichodných správ. Bolo to veľmi ubíjajúce,“ povedala.


Nevydarená návšteva u premiéra však nebola hlavným dôvodom, pre ktorý dala McGee výpoveď. Príčin bolo viac a popísala ich nasledovne. „Nedostáva sa nám rešpektu a teraz ani mzdy, akú si zaslúžime. Je mi z toho zle,“ uviedla sestra v súvislosti s vládnym návrhom na zvýšenie platov o 1 % pre zamestnancov NHS, ktorý odbory označili za „pľuvanec do tváre.“


Slabé mzdy sú hlavným faktorom nárastu nespokojnosti pracujúcich v zdravotníctve. Ako ukázali posledné prieskumy, počet zdravotníkov a zdravotníčok, ktoré zvažujú po pandemických mesiacoch výpoveď, výrazne narastá. Ich pozície pravdepodobne pripadnú Indkám a Filipínkam, ktoré hľadajú lepší život a príležitosti v zdravotníctve na Západe.


Udalosti z posledných mesiacov v britskom zdravotníctve popisuje aj dokument „The Year Britain Stopped” (Rok, keď sa Británia zastavila). Pred kameru sa posadila aj samotná Jenny McGee. Dokument odvysiela stanica Channel 4 o pár dní, 24. mája. Snáď sa k nemu bude dať dostať cez jej kanál na Youtube.


ZDROJ:

https://www.theguardian.com/.../nurse-who-cared-for-boris...