FEMINISTKY.SK

Zomrela feministická vydavateľka Carmen Callil
November 2nd, 2022
Callil_Carmen_2019.jpg

„Aj ja mám názor na Bangladéš!“ Posťažovala sa raz Carmen Callil počas jednej večere so známymi v Londýne. Naštvalo ju, že ženy sedia pri stole ako vši pod chrastou, zatiaľ čo muži sa predbiehajú v komentovaní politiky. Žena, ktorá zmenila kánon anglickej literatúry, založila o pár rokov neskôr slávne feministické vydavateľstvo Virago Press.


Carmen Callil sa narodila v roku 1938 v austrálskom Melbourne. Hoci žila na dobre situovanom predmestí, svoje detstvo neskôr nazvala „očistcom“. Vyrastala „v katolíckej bubline“, hltajúc knihy svojho otca, milovníka opery a bibliofila. Po jeho predčasnej smrti odišla do kláštornej školy, kde ju pravidlá, cenzúra a mlčanie, ako sama povedala, takmer zrovnali so zemou.


Vyštudovala históriu a literatúru na Melbournskej univerzite a v roku 1960 odišla do Londýna. Po nevydarenom romániku so ženatým mužom sa pokúsila o samovraždu a niekoľko ďalších rokov navštevovala terapiu. Zamestnala sa v oblasti knižného marketingu, čo bolo v tom čase jedno z mála zamestnaní otvorených pre ženy, ktoré nechceli byť sekretárkami.


Londýn v 60. rokoch 20. storočia bol pre Callil opojným miestom. Čas trávila predovšetkým so svojou „austrálskou mafiou“, teda libertariánskymi anarchistkami a anarchistami, ktorí vzišli z pohodlnej austrálskej buržoázie. Práve tento okruh ju priviedol k záujmu o feminizmus.


27callil-01-videoSixteenByNine3000.jpg


Keď sa jej priateľky rozhodli založiť časopis Ink – odnož kontrakultúrneho časopisu Oz – požiadali Callil, aby sa postarala o reklamu. Ženy to však ani v nezávislých kruhoch nemali ľahké. „V Inku bolo veľa žien, ale nech sme robili čokoľvek, v mojich spomienkach sa k nám milí muži ľavice a hipisáctva správali ako k dajakým okrídleným vílam, ktoré sú dobré akurát tak na varenie čaju a poskytovanie sexu.“ Po rozpade časopisu v roku 1972 založila iná Austrálčanka Marsha Rowe feministický plátok Spare Rib. Pridala sa k nej novinárka Rosie Boycott a požiadali Callil, aby sa postarala o propagáciu.


V roku 1973 si Callil pri jednom posedení v krčme uvedomila, že ak môže Spare Rib publikovať eseje a články žien, mohla by to isté robiť ona s knihami. Vo svojom podkrovnom byte na King's Road založila vydavateľstvo Virago Press. Pomenovanie Virago, ktoré vybrala spomínaná Rosie Boycott, v latinčine označuje silnú, hrdinskú ženu a zároveň harpyu. „Je to nepekný a agresívny názov,“ posmieval sa spisovateľ Anthony Burgess v časopise The Observer v roku 1979, „ešte aj pre militantnú feministickú organizáciu“.


Tím Virago Books v roku 1988 (zľava) Harriet Spicer, Ursula Owen, Lennie Goodings, Alexandra Pringle a Carmen Callil.PNG


Tím Virago Books v roku 1988: (zľava) Harriet Spicer, Ursula Owen, Lennie Goodings, Alexandra Pringle a Carmen Callil.


Vydavateľstvo sa od svojho vzniku zasadzovalo za propagáciu feministických myšlienok. Callil vyzvala na súboj anglický literárny kánon, v ktorom dominovali muži, a vrátila do tlače diela zabudnutých autoriek. Prvou vydanou knihou bola sociálna história Mary Chamberlain o chudobných ženách na odľahlom vidieku s názvom „Fenwomen: A Portrait of Women in an English Village” (1975). Virago priekopnícky uverejňovalo aj diela černošských spisovateliek (v roku 1984 v ňom vyšla napr. kniha Maye Angelou, ktorej názov v nedávnom slovenskom preklade znie „Viem, prečo vtáčik v klietke spieva“).


V rámci edície Virago Modern Classics vyšli v charakteristickom zelenom dizajne stovky kníh od autoriek ako Molly Keane, Margaret Atwood, Zora Neale Hurston, Rebecca West, Margaret Kenned, Antonia White či Eudora Welty. Na nočné stolíky si ich vraj odkladali aj muži, ktorí chceli na partnerky zapôsobiť rozhľadenosťou a osvietenosťou.


virago-shelf-2.jpg


Callilovej práca a vystupovanie korešpondovali s názvom jej vydavateľstva. Mala povesť drsnej obchodníčky a prísnej šéfky. Údajne používala rozsiahly fascikel s názvom „Všetka bolesť a utrpenie“ obsahujúci listovú komunikáciu s ľuďmi, s ktorými viedla spory. Svoju jedovatosť oľutovala o mnoho rokov neskôr, keď sa označila za „komplikovanú ženu“. „Ale viete, ak chcete zmeniť svet, niekedy treba byť komplikovaným," dodala. „Nedá sa to tak, že budete za citlivky.“


V roku 1982 sa Callil stala výkonnou riaditeľkou vydavateľstva Chatto & Windus a až do roku 1995 predsedala Viragu. Približne v tom čase začala písať. Jej „Bad Faith: A Forgotten History of Family, Fatherland and Vichy France“ (2006) je kritikou oceňovaným životopisom Louisa Darquiera de Pellepoix, bývalého splnomocnenca vichystickej vlády pre židovské záležitosti. V roku 2020 vydala rodinnú históriu s názvom „Oh Happy Day“. Sledovala v nej príbeh svojich zbedačených britských predkov z 19. storočia, ktorí rôznymi spôsobmi – nezávisle alebo ako trestanci – začali nový život v Austrálii. Počnúc svojou praprababičkou, robotníčkou z Leicestershiru, ktorá pracovala v továrni na pančuchy, načrtla dobové paralely so súčasným prístupom k chudobným, osobám na úteku a žiadajúcim o azyl.


Callil sa vždy pohybovala na barikádach. Hlasno podporovala radikálne klimatické hnutie Extinction Rebellion, nebála sa kritizovať Izrael za jeho zaobchádzanie s palestínskou populáciou, a, bohužiaľ, energicky bránila J. K. Rowling pred obvineniami z transfóbie.


Nikdy sa nevydala, nemala deti, a vôbec sa tým netrápila. Ľutovala, že žije v Británii, no stála si za odchodom z Austrálie: „Osudom mojej generácie bolo vydať sa, mať 700 detí a viesť dobrý katolícky život, a nič z toho som nechcela," vyhlásila.


Carmen Thérèse Callil zomrela 17. októbra v Londýne na leukémiu vo veku 84 rokov.


O fenoméne Virago Press napísala v roku 2018 Catherine Riley knihu „The Virago Story. Assessing the Impact of a Feminist Publishing Phenomenon“.


O ženách, ktoré stáli za vydavateľstvom natočila pred pár rokmi film Claire Whalley s názvom „Virago Women”.


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/books/2022/oct/18/carmen-callil-pioneering-champion-of-female-writers-dies-aged-84

https://www.nytimes.com/2022/10/29/books/carmen-callil-dead.html

https://www.washingtonpost.com/obituaries/2022/10/19/virago-publisher-carmen-callil-dead/

https://www.smh.com.au/national/carmen-callil-founder-of-renowned-feminist-publisher-virago-dies-she-was-84-20221019-p5bqwv.html

https://www.theguardian.com/books/2013/mar/14/virago-changed-publishers-attitudes-women