FEMINISTKY.SK

Zomrela literárna vagabundka Dubravka Ugrešić
March 22nd, 2023
neustadt-urgresicdubravka_shevaunwilliams_076.jpg

Koncom minulého týždňa zomrela významná chorvátska spisovateľka Dubravka Ugrešić (1949). Autorka sa narodila v Záhrebe v národnostne zmiešanej rodine. Vyštudovala komparatistiku a ruský jazyk na Záhrebskej univerzite a paralelne sa venovala vedeckej a spisovateľskej kariére.


Po vypuknutí vojny v bývalej Juhoslávii v roku 1991 zaujala Ugrešić rozhodný protivojnový a protinacionalistický postoj. Pre svoje texty sa stala terčom kritiky časti chorvátskych médií, literárnej obce a politikov. Obvinili ju z antipatriotizmu a vyhlásili za „zradkyňu“ a „čarodejnicu“.


V roku 1993 Ugrešić opustila Chorvátsko a bola vystavená dlhodobému verejnému ostrakizmu a vytrvalému mediálnemu prenasledovaniu. Postavila sa do pozície transnárodnej, resp. nadnárodnej spisovateľky a obhajovala právo neuznávať etnické a národnostné hranice, najmä vo vynútených prípadoch.


„Ktorýsi deň moja mama povedala: ‚teraz už neviem, kto som, ani odkiaľ som, ani čia som […] Keď sa ma niekto spýta, kto som, opakujem mamine slová … Občas si na to spomeniem a dodávam: ‚som post-Juhoslovanka, Cigánka‘.“ (úryvok z Ugrešićovej diela Kultúra lži, ktoré vyšlo v českom preklade v roku 2001).


O svojich skúsenostiach s kolektívnou nacionalistickou hystériou písala Ugrešić v knihe Kultúra lži. Svoj príbeh zhrnula v eseji Otázka perspektívy (Kultúra karaoke). Pokračovala v reflexii temných stránkach modernej spoločnosti, „homogenizácie“ ľudí vyvolanej médiami, politikou, náboženstvom, spoločným presvedčením a trhom. Zároveň pôsobila ako pedagogička na európskych a amerických univerzitách.


Neskôr žila v Amsterdame, kde pôsobila na voľnej nohe a prispievala do viacerých amerických a európskych literárnych časopisov. Za svoje eseje dostala niekoľko prestížnych európskych ocenení a uvádzalasa aj ako kandidátka na Nobelovu cenu. Podľa americkej filozofky, spisovateľky a aktivistky Susan Sontag bola „autorkou, ktorú jednoducho musíte obdivovať”.


Ak si chcete prečítať Ugrešić v slovenskom preklade, odporúčame napr. knihu Európa v sépiovej, ktorá vyšla vo vydavateľstve SALON.


Jej esej s názvom Keby som mala syna si môžete prečítať vďaka vydavateľstvu ASPEKT.

http://www.aspekt.sk/sites/default/files/S_Drakulic_Keby_som_mala_syna.pdf


Rozhovor s Ugrešić: https://www.youtube.com/watch?v=eLb3mgGrKa4


ZDROJE:

https://www.dubravkaugresic.com/

https://balkaninsight.com/2023/03/17/well-known-croatia-born-writer-dubravka-ugresic-passes/

http://fp.amu.edu.pl/please-translate-in-en_us-dubravka-ugresic-pisarka-i-literatura-zdeterytorializowana/