FEMINISTKY.SK

Zomrela Shinta Ratri
February 27th, 2023
Snímka 5.PNG

Začiatkom tohto mesiaca zomrela na infarkt vo veku 60 rokov Shinta Ratri, moslimská waria, teda transrodová žena, známa svojou progresívnou prácou s transrodovou komunitou v indonézskej Yogyakarte.


Ratri sa narodila 5. júna 1962 do mnohopočetnej rodiny. Na univerzite v rodnej Yogyakarte získala bakalársky titul v odbore biológia a ešte počas štúdia v roku 1981 sa stala obhajkyňou práv transrodových osôb, gejov a lesieb.


V roku 2008 založila s dvoma priateľkami tzv. pesantren, teda internátnu školu s názvom Al-Fatah ako útočisko a miesto na modlitby pre transrodové ženy (šlo o prvú a jedinú školu svojho druhu na svete). „Prvá vec, ktorú poviem každej transsexuálke, ktorá sem príde, je, že byť transsexuálkou nie je hriech,“ povedala Ratri vo videorozhovore pre Vice v roku 2021. „Na tomto svete neexistujú len muži a ženy. Sme tu aj my. Existujeme aj my, transrodoví ľudia,“ dodala. Pod jej vedením sa konečne nemuseli skrývať, stretli sa s inými transrodovými osobami, ktorí chápali ich ťažkú situáciu, a dokonca mohli získať bezplatné vzdelanie.


Snímka 2.PNG


V krajine, kde islam vyznáva až 80 % obyvateľstva, malo náboženstvo pomerne tolerantnú podobu. Militantný islam však bol na vzostupe, čo pocítila aj komunita okolo Shinty Ratri združená v Yogyakarte, ktorá bola dlho považovaná za jedno z najliberálnejších miest v krajine. Vo februári 2016 vtrhol do pesantren dav islamských radikálov z Islamského džihádistického frontu. Ratri sa útoku postavila čelom. „Keď nám fundamentalisti poslali cez sociálne médiá hrozbu, že zaútočia na školu, pokúsili sme sa evakuovať,“ vysvetlila Renata, študentka školy. „Ale ona [Shinta Ratri, pozn. redakcie] povedala: ‚Nie, už nebudem utekať‘.“ Škola bola následne z bezpečnostných dôvodov na 5 mesiacov vyradená z prevádzky, a potom znova obnovila činnosť.


IMG_7478.jpg


Útoky na LGBTI+ komunitu sa stupňovali. O dva roky neskôr napríklad polícia holila transrodovým ženám na ulici vlasy a zatýkala ich na prevýchovu. V zariadeniach ich bili, nútili nosiť mužské oblečenie, tvrdo cvičiť a pracovať s hlasom tak, aby znel „mužne”.


Tlak radikálnych islamistických skupín nepoľavuje a vplýva aj na čoraz prísnejší postoj vlády k LGBTI+ osobám. Napríklad minulý rok prešiel zákaz pohlavného styku mimo manželstva, ktorý sa vzťahuje nielen na miestne obyvateľstvo, ale aj na osoby, ktoré do krajiny zavítajú zo zahraničia. Postupne sa zavádzajú aj nové obmedzenia slobody prejavu.


Snímka 3.PNG


Pesantren Al Fatah pokračuje aj po smrti zakladateľky. Ubytovanie a vzdelanie poskytuje približne štyridsiatim osobám, ktoré okrem iného študujú Korán. Vďaka Shinte Ratri v škole naďalej platí, že religiozita a spiritualita patria každému bez ohľadu na rodovú identitu alebo sexuálnu orientáciu.


Al Fatah zohráva dôležitú úlohu aj v oblasti zlepšenia ekonomického postavenia transrodových osôb, ktoré patria v Indonézii k najzraniteľnejším skupinám. Približne týždeň pred svojou smrťou založila Ratri s ďalšími členkami komunity družstvo na podporu ekonomických záujmov transrodových žien.


Snímka.PNG


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2023/02/25/world/asia/shinta-ratri-dead.html

https://www.theguardian.com/world/2018/jan/29/indonesian-police-in-aceh-province-cut-hair-of-transgender-women

https://indonesiaatmelbourne.unimelb.edu.au/shinta-ratri-champion-of-inclusive-theology-dies-at-60/

https://www.hrw.org/news/2016/08/11/piety-shinta-ratri

https://www.theguardian.com/world/2022/dec/06/indonesia-passes-legislation-banning-sex-outside-marriage