FEMINISTKY.SK

Zrodené v plameňoch
May 15th, 2021
born+in+flames+kanopy.jpg

Pozoruhodné feministické science-fiction s názvom „Born in Flames”, ktoré natočila v roku 1983 americká režisérka Lizzie Borden, je odteraz k dispozícii aj v zreštaurovanej verzii (link nižšie). Prečo sa ho oplatí vidieť?


Film sa odohráva v Amerike v bližšie neurčenom čase, desať rokov po oslobodzovacej vojne (tzv. War of Liberation), ktorá mala nastoliť rovnostárske socialistické zriadenie. K moci sa však dostane skupina mužov, ktorých obyčajní ľudia nezaujímajú. Pod ich rukami zlyháva systém sociálnej podpory, cenzurujú sa feministické časopisy a ženy musia bojovať za svoje práva. Fikcia z dielne Borden nápadne pripomína reálnu politiku bývalého prezidenta Reagana. A nielen tú. Obrazy vykorisťovania a útlaku žien sú aktuálne aj dnes.


Borden natočila svoj 80-minútový film v polodokumentárnom štýle. Autentické zábery z newyorských ulíc doplnila príbehmi členiek revolučných feministických skupín, ktoré sa snažia násilne zvrhnúť štátny aparát. Jednu skupinu vedie belošská lesba Isabel, ktorá prevádzkuje pirátske rádio Ragazza. Na čele druhej skupiny stojí Afroameričanka Honey, ktorá má rádio Phoenix. V centre príbehu stojí černošská robotníčka, lesba, politická aktivistka a zakladateľka Ženskej armády (tzv. Women's Army) Adelaide Norris, ktorá zomiera za podozrivých okolností v policajnej väzbe.


Born in flames je otvorenou kritiku sexizmu, patriarchátu, triednej spoločnosti, policajného násilia, rasizmu a homofóbie. Na jednej strane ukazuje, ako ťažko sa tvoria spojenectvá. Jednak tie medzi pracujúcimi, keďže práve ženy sú pri prepúšťaní prvé na rane a muži ich odmietajú podporiť. Jednak medzi ženami, ktoré spája len príslušnosť k pohlaviu. Na druhej strane film ukazuje silu menších radikálnych skupín. Keď jednu ženu na ulici obťažujú muži, zasiahne proti nim skupina nahnevaných členiek Ženskej armády na bicykloch. Keď sa snaží vláda prekryť smrť aktivistky schválením miezd za prácu v domácnosti, skupina teroristiek preruší televízne vysielanie a príhovor prezidenta.


3536566748_1c3d060e36.jpg


Režisérka efektívne využíva techniku montáže: zábery na sexuálne obťažovanie žien Borden prekladá obrazmi z fabriky na balenie kuracieho mäsa. Fragmenty práce žien v potravinách, kaderníctvach, kanceláriách zas prekrýva zábermi na „ženské“ práce v domácnosti ako napr. starostlivosť o deti, umývanie riadu či nasadzovanie kondómu partnerovi. A živý vstup redaktora na konci režisérka pretína scénou, ktorá sa takmer o dve dekády neskôr naozaj odohrala: útokom na Svetové obchodné centrum.


Film dopĺňa ústredná pieseň filmu od The Red Krayola:

Do temnoty minulosti
Zhodili sme šamanov vládnucej triedy
Boj vykorisťovaných davov
Zlomil bič svojich utláčateľov
Zlomili sme skryté okovy
Z jašterích akcioviek
Ani ich brutalita po zuby ozbrojená
nás nikdy nemohla zraziť na kolená
...
V bratstve a sesterstve
Sme pripravení preliať krv
Bráňte nový život – rozdrvte tých, ktorí by chceli
uprieť nám právo, za ktoré sme sa postavili

Zrodili sme sa v plameňoch


ODKAZY:
Celý film si môžete pozrieť prostredníctvom streamovacej služby Mubi: https://mubi.com/showing. Odporúčame využiť skúšobné 7-dňové obdobie zadarmo. Upozorňujeme, že po tom, čo objavíte jej skvelý obsah, ľahko zabudnete na Netflix či HBO.


https://www.theguardian.com/.../born-in-flames-review...


https://www.newyorker.com/.../the-political-science...