FEMINISTKY.SK

Zvýšenie platov z zdravotníctve – dôvod na oslavu?
September 22nd, 2022
308160840_1756648598049754_903952084974227938_n.jpg

Vláda včera schválila zvýšenie miezd všetkých zdravotníckych pracujúcich v ústavných zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Ide o historický moment: štát chce prvýkrát plošne navýšiť platy dvadsiatim piatim zdravotníckym profesiám.


Nadšenie ministrov vystriedalo rozčarovanie zdravotníčok a zdravotníkov. Navýšenie platov naviazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve totiž znamená nižšie reálne príjmy ako napríklad v Česku, kam odchádza zdravotnícky personál najčastejšie. Koeficienty pre platy v zdravotníctve sú síce niekde vyššie ako u susedov, ale tam je priemerná mzda o zhruba 20 percent vyššia ako na Slovensku.


Vláda sa pri obhajobe návrhu oháňa pandémiou, utečeneckou krízou, problémom s energiami a prikrývaním sa takou perinou, na akú máme. Jej rétoriku si postupne osvojujú aj „mienkotvorné médiá“, napríklad SME, ktoré nespokojnosť zdravotníckych pracujúcich pripisuje nedostatočnej empatii voči ostatným skupinám pracujúcich a nenažranosti. Aspoň tak vyznel včerajší ranný podkast spomínaného periodika. Redaktor domáceho spravodajstva Ján Krempaský pri diskusii o nárokoch lekárskeho zväzu mravokárne vyhlásil, že zdravotnícky personál si síce „zaslúži spravodlivé ohodnotenie“, no „treba mať reálny pohľad na situáciu“. A dodal, že aj v SME-čku by si mohli povedať, že „každý chce desaťtisíc euro a keď nie, tak dovi dopo“, ale nebudú sa o to usilovať.


Lekársky odborový zväz (LOZ) tak aj napriek vládnemu ústupku pokračuje v zbieraní vyhlásení o budúcom podaní výpovede. Sestry, ako sme si už zvykli, k podobným nátlakovým akciám nepristúpili, no ani im sa ministerský návrh nepozdáva. Čísla nepustia. Ročne z rezortu ubudne vyše šesto sestier, pričom na zastabilizovanie systému ich každý rok treba približne dvetisícpäťsto. A kým je v zahraničí meradlom prepracovanosti a dôvodom na výpoveď starostlivosť jednej sestry o šesť osôb na lôžku (ako momentálne v USA), u nás zdravotníčka so zaťatými zubami dohliada aj na tridsiatich hospitalizovaných.


Zo strany lekárskeho aj sesterského stavu unisono zaznieva, že ministerský návrh situáciu nezachráni: pre pracujúcich nie je dostatočným dôvodom pre zotrvanie v profesii, prípadne na vstup do nej. A nejde len o finančné ohodnotenie, ale aj o pracovné podmienky. Jednou z požiadaviek LOZ bolo aj navýšenie počtu zdravotných sestier. Bez nich sa totiž na oddelení zaobísť nedokážu. Na tento a ďalšie podobné nároky zo strany LOZ však vláda nereagovala.


Čakacia doba na onkologické gynekologické operácie v Bratislave bola v čase pred pandémiou tri týždne, dnes sú to štyri mesiace. A takto by sme mohli pokračovať: v priamom prenose kolabujú najrôznejšie typy oddelení a odkladajú sa život zachraňujúce zákroky. Vláda, ktorá tvrdí, že má situáciu po kontrolou, buď absolútne nič nepochopila, alebo len zľahčuje vážnosť situácie. A hlavne, zahmlieva.


Šéf LOZ Peter Visolajský začiatkom mesiaca v jednom rozhovore varoval, že vedenie nemocníc dostalo od ministra neformálny zákaz zverejňovať problémy s výpadkami zdravotnej starostlivosti. Je pravda, že v posledných týždňoch o konkrétnych prípadoch kolapsu nepočuť, hoci ešte prednedávnom v médiách kolovali správy o zatvorených onkologických oddeleniach, detských pohotovostiach či nedostatku pôrodných sál. Dúfame, že informačné embargo a moralisticko-elitársky prístup k zdravotníckemu stavu („nemalo by ísť o peniaze, ale o ľudské životy“, prípadne „pridajme všetkým, alebo nikomu“) nepovedú k tomu, že verejný diskurz sa postupe prikloní na vládnu stranu.


V tejto súvislosti odporúčame rozhlasový reportážny seriál RTVS s názvom „V službe so zdravotnou sestrou“, ktorý vznikol počas jednej smeny v Národnom onkologickom ústave.


ZDROJE:

https://www.ta3.com/clanok/246415/vlada-schvalila-zvysenie-platov-zdravotnikov-pri-mzdach-sa-maju-zohladnovat-aj-roky-praxe

https://dennikn.sk/3017941/ministerstvo-zdravotnictva-ukazalo-ako-ide-zvysovat-platy-sestra-specialistka-si-prilepsi-od-200-do-440-eur-navrh-na-zvysenie/?

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/287145-platy-zdravotnikov-schvalili-aj-napriek-ich-nespokojnosti-lekari-stale-zbieraju-vypovede

Diskusia o vládnom návrhu na RTVS (téma sa začína v 21. minúte).