FEMINISTKY.SK

Čandro Tomar: indická feministka a najstaršia profesionálna strelkyňa na svete
April 12th, 2021
merlin_184135518_ad1d7fb6-632b-42f5-be6b-9039e7f89e09-articleLarge.jpg

Takmer deväťdesiatročná Čandro Tomar vyzerá ako typická indická babička. Narodila sa v mnohodetnej rodine, nikdy nechodila do školy, vydala sa v pätnástich a päťdesiat rokov strávila starostlivosťou o domácnosť. Keď si však zastrčí dlhú ružovú šatku na hlave pod sukňu, vytiahne vzduchovú pištoľ a predvedie sériu presných zásahov, vzbudzuje rešpekt. Čandro je najstaršou profesionálnou strelkyňou na svete a doma má odložených desiatky medailí.


Čandro prvýkrát držala zbraň v ruke tesne po šesťdesiatke. V chudobnom regióne Johri s minimom pracovných miest a vysokou mierou kriminality vznikla prvá provizórna strelnica. Čandro sa rozhodla, že zapíše do súťaže svoju dvanásťročnú vnučku Šefali. Po príchode na miesto zistili, že sú jedinými ženami. Vnučka bola z celej situácie natoľko nervózna, že jej stará mama v jednej chvíli vytrhla zbraň z ruky a na obrovské prekvapenie súperov predviedla pár presných zásahov.


Vidiečanka sa po tejto skúsenosti rozhodla súťažiť s profesionálmi, ktorí sa streľbe venovali celé desaťročia. Spočiatku sa jej účasť na podujatiach stretávala s výsmechom a uštipačnými poznámkami. Proti streleckej vášni sa postavila aj jej rodina. „Môj manžel a jeho bratia boli veľmi nahnevaní," spomína si Čandro. Dookola opakovali: „Čo si budú ľudia myslieť? Stará dáma v tvojom veku, ktorá chodí strieľať zo zbraní? Mala by si sa starať o vnúčatá.“ Pre Čandro však bola streľba prvou vecou, ktorú sa v živote rozhodla robiť len pre seba a bez ohľadu na to, čo si myslí okolie. „Ticho som ich počúvala," povedala, „ale rozhodla som sa pokračovať, nech sa deje čokoľvek.“


Čandro dosiaľ získala viac ako dvadsaťpäť medailí a prischla jej prezývka „strelecká babička“. Stala sa vzorom pre množstvo dievčat, pre ktoré je tento šport tabu. „Chcela som povzbudiť mladé dievčatá, aby sa venovali tomuto športu a rozšírili si obzory,“ hovorí. V konzervatívnej komunite, v ktorej si ženy pri rozhovoroch s mužskými rodinnými príslušníkmi dodnes zakrývajú vlasy, tvár a vyhýbajú sa očnému kontaktu s cudzincami, chodila od domu k domu a nabádala rodiny, aby svojim dcéram umožnili venovať sa „mužskému športu“.


Čandro sa postupom času stala feministickou ikonou. Vo svojej dedine aj inde mentoruje a povzbudzuje mladé dievčatá k tomu, aby sa napriek očakávaniam patriarchálnej spoločnosti stali tým, kým chcú. Jej aktivity majú obrovský význam: dievčatá v Indii majú stále obmedzený prístup k vzdelaniu a jediné poslanie – vydať sa, postarať sa o svoje deti, manželov a svokrovcov. Inšpiráciou pre okolie je aj jej dnes už tridsaťdvaročná vnučka, ktorá sa streľbe venuje na medzinárodnej úrovni.


Aj vďaka Čandro dnes v štáte Uttarpradéš, kde žije, pôsobia desiatky streleckých klubov. Rodina vo svojom dome dokonca stavia strelnicu pre znevýhodnené deti, aby k tomuto drahému športu malo prístup čo najviac viac z nich.


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2021/03/19/world/asia/india-chandro-tomar-sharpshooter.html

http://shooterdadi.com/