FEMINISTKY.SK

Čo pozerať na jeseň 2021?
October 3rd, 2021
Slúžka seriál netflix

Čo pozerať počas chladných jesenných večerov? Tu sú naše čerstvé tipy:

Bál šialených žien
Feministická verzia Preletu nad kukučím hniezdom. Historická dráma o ženách, ktoré boli nesprávne diagnostikované ako hysterky a uväznené v parížskej nemocnici Salpêtrière v roku 1885. Film o patriarchálnej lekárskej kontrole a pojme hystéria, ktorý doktorom umožňoval ovládať – predtým často sexuálne zneužívané – ženy.
https://www.csfd.cz/film/1075669-bal-silenych-zen/prehled/

Candyman
„Duchovné pokračovanie“ rovnomenného kultového filmu z roku 1992. Nový Candyman je prvým hororom distribuovaným veľkým štúdiom, ktorý režírovala černoška Nia DaCosta. Jej film reflektuje históriu rasizmu, lynčovania a otroctva, ale aj triedne rozdiely a problém gentrifikácie v súčasnosti.
https://www.csfd.sk/film/806055-candyman/recenzie/

Kto si myslíš, že som
Voľná adaptácia románu Camille Laurens s Juliette Binoche v úlohe päťdesiatročnej ženy, ktorú spoločnosť zneviditeľnila a tak si vytvorila novú online identitu. Trpká konfrontácia staršej ženy so svetom, ktorý oceňuje krásu a mladosť. Zároveň ukážka toho, ako sa virtuálne prostredie stáva bielym plátnom, na ktorom možno nanovo prepisovať svoj život podľa vlastného uváženia.
https://www.csfd.sk/.../684484-kto-si-myslis-ze.../recenzie/

Svet, ktorý na nás čaká
Lesbicko-feministická dráma Mony Fastvold o ženách farmárov z 19. storočia, ktoré hľadajú únik pred drinou a svojimi manželmi. Príbeh ponúka pútavú romantiku medzi dvoma inteligentnými a silnými ženami, vďaka ktorej si uvedomíte, ako ďaleko sme sa od tých čias dostali.
https://www.csfd.sk/.../850459-svet-ktory-na-nas.../prehlad/

Scény z manželského života
Dráma je remakom švédskej minisérie Ingmara Bergmana z roku 1973 o trpkom rozpade partnerského vzťahu. Nová verzia sa odohráva v súčasnej Amerike a prináša brutálny, neľútostný portrét dvoch ľudí, ktorí sa navzájom emocionálne trhajú na kusy. Príbeh o rešpekte, prchavej sexuálnej príťažlivosti, materstve a budovaní kariéry a o prevracaní rodových rol vo vzťahu k starostlivosti.
https://www.csfd.sk/.../883350-scenes-from-a.../prehlad/

Slúžka
Nová 10-dielna dráma od Netflixu inšpirovaná memoármi Stephanie Land rozpráva príbeh 23-ročnej matky samoživiteľky, ktorá so svojou dvojročnou dcérou uteká pred násilným partnerom. Séria o boji s chudobou, hrozbou straty strechy nad hlavou a byrokraciou.
https://www.csfd.sk/film/925905-maid/recenzie/

A napokon pozvánka na Filmový festival inakosti , ktorý prebehne od 6. – 11. októbra v Bratislave: https://cinepass.sk/ffi/sk/tickets