FEMINISTKY.SK

Biden otvára detenčné centrá z éry Trumpa
March 1st, 2021
2063.jpg

Za úradovania Donalda Trumpa sa v detenčných centrách ocitlo dokopy pol milióna detí tzv. nelegálnych prisťahovalcov. Takmer polovica z nich bola zadržaná na viac než 72 hodín (legislatívne stanovený limit maximálnej dĺžky detencie). Mládež sa v zemi slobody a demokracie ocitla v tristných podmienkach. Príslušníci a príslušníčky Úradu colnej a hraničnej ochrany USA ich zatvárali napr. do provizórnych klietok. Maloletým dali čipsy, čistú vodu a alobalové prikrývky.


Trumpova administratíva imigrantov a imigrantky trestala, utláčala a dehumanizovala systematicky. „Psie búdy“ pre deti, ako sa zvykli klientky označovať, považovala humanisticky zmýšľajúca časť verejnosti za jeden z mnohých vládnych excesov na poli imigračnej politiky a volala po radikálnej zmene.


Nástup Joea Bidena mal znamenať definitívne zúčtovanie s barbarským praktikami jeho predchodcu. Mesiac po jeho inaugurácii sa však otvorili brány toho istého detenčného centra v Carrizo Springs v Texase, ktoré fungovalo počas Trumpovej éry. Jeho kapacita je 700 osôb a má sa stať náhradným domovom pre deti vo veku od 13 do 17 rokov.


Niekoľko desiatok maloletých, ktorí a ktoré na miesto už dorazili, privítal optimisticky pôsobiaci banner s nápisom „Bienvenidos“ („Vitajte“). Steny prívesov pokryté dekoráciami kvetov a motýľov sa snažia navodiť dojem, že ide o príjemný prázdninový kemp. V skutočnosti však ozdoby (inak, ešte z pôvodného vybavenia z roku 2019) maskujú fakt, že ide o väzenie.


Prevádzka tábora vychádza z federálneho systému krízového riadenia. V súlade s ním nesú ubytovacie prívesy mená ako Alpha, Charlie a Echo (čo je zároveň bežný postup pri vojenskom zadržaní osôb v krajine). Personál nosí čierno-biele rovnošaty s nápismi svojich funkcií v zariadení. Prechodní obyvatelia a obyvateľky zariadenia majú zákaz opustiť jeho brány a všetok svoj čas trávia na zle dostupnom mieste bez kontaktu s okolitým svetom. Čakajú, kým sa ich rodičov podarí dohľadať. V opačnom prípade budú zverení a zverené do náhradnej starostlivosti.


Návrat k Trumpovským postupom ukazuje rozsah pokrytectva Bidenovej administratívy. Bol to práve novozvolený prezident, kto ešte v októbri počas predvolebnej debaty Trumpovi vyčítal, že deti imigrantov sú „vytrhnuté z náručia [rodičov] a odlúčené.“ Nová viceprezidentka Kamala Harris zas v roku 2018 označila separáciu členov rodín po príchode do Ameriky za „zločin proti ľudskosti“.


Priamo k vytrhávaniu detí z rúk rodičov dnes síce nedochádza, no samotný fakt, že sú maloletí umiestňovaní do zariadení tohto typu, je v rozpore s predvolebnými sľubmi úradujúceho prezidenta. Zdá sa, že s nástupom do funkcie mu chýba invencia a chuť hľadať riešenia ošemetných problémov. A možno to nikdy nebol jeho zámer.


Denise Bell, výskumníčka z Amnesty International USA, túto situáciu okomentovala nasledovne: „Deti potrebujú miesto, ktoré by mohli volať domov, a preto potrebujú byť so svojimi rodinami, priateľmi a členmi komunity; to je v najlepšom záujme dieťaťa. Nesmú byť držané na staniciach hraničnej hliadky a určite by nemali byť držané dlhšie než 72 hodín, keďže ide o úplne nevhodné priestory. V USA musia byť v bezpečí. Bidenova administratíva zdedila systém, ktorý drží deti bez sprievodu v dočasných zariadeniach, a bude trvať istý čas, kým od tohto systému upustí. Je dôležité, aby vláda obmedzila ich použitie a rýchlo začala využívať licencované zariadenia. V dočasných zariadeniach musí existovať možnosť vzdelávania, lekárska i právna pomoc a podpora riešenia prípadov. K dispozícii by mali mať aj servis lekárov a infraštruktúra podporujúca bezpečnosť a zdravie detí.”


ZDROJE:
https://www.theguardian.com/.../biden-is-locking-up...?

https://www.themarshallproject.org/.../500-000-kids-30...

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44518942

https://nypost.com/.../wh-denies-kids-in-cages-hypocrisy.../