FEMINISTKY.SK

Bolívijské skejťáčky sa hrdo hlásia k svojim koreňom
September 2nd, 2022
Snímka.PNG

„Polleras“, teda vlnené sukne s dĺžkou po kolená, boli po desaťročia symbolom jedinečnosti, ale aj útlaku domorodých žien z bolívijskej vysočiny. Teraz ich nová generácia skateboardistiek v treťom najväčšom meste krajiny Cochabamba nosí namiesto voľných džínsov, oversize tričiek a šiltoviek. Pre „cholitas“, teda mladé domorodkyne (cholas), je nosenie tradičného odevu prejavom odporu a snahou o odstránenie stereotypov zakorenených v bolívijskej spoločnosti.


Polleras vnútili tamojším ženám španielski kolonizátori v priebehu 16. storočia. Sukne v tvare pripomínajúcom okrúhlu vtáčiu klietku („pollo“ znamená kura) zodpovedali odevu chudobnej španielskej populácie a mali pomôcť identifikovať domorodé obyvateľstvo. Stigmu spojenú s ich nosením pomohla do istej miery odstrániť vláda prvého domorodého prezidenta Eva Moralesa. Nová ústava vtedy formálne uznala tridsaťšesť domorodých jazykov a posilnila postavenie pôvodného obyvateľstva. Aj napriek istému pokroku polleras dodnes nie sú vnímané neutrálne: naopak, ich nositeľky označujú ako menej privilegovanú, vylúčenú a podceňovanú časť bolívijskej populácie.


Ženský skateboardový kolektív ImillaSkate založila v roku 2019 v Cochabambe 26-ročná Dani Santiváñez spolu s dvoma kamarátkami. Dcéra domorodých rodičov sa naučila jazdiť už ako dieťa. K záľube ju priviedol brat v čase, keď bolo dievča na skateboarde raritou. Dani čoskoro začalo prekážať, že okolo seba vidí len samých chlapcov. „Jedného dňa som sa s babami rozprávala o tom, prečo sa všetci chalani stretávajú na skejtoch – prečo to nerobia aj baby?," spomína Santiváñez.


Snímka3.PNG


Členky ImillaSkate sa snažia o uznanie žien v rámci skateboardovej komunity aj mimo nej. Okrem toho sa pokúšajú redefinovať vzťah k svojim koreňom. Tradičné polleras, ktoré nosia v kombinácii s vanskami, sú pre ne prejavom hrdosti. „Je to odev mojej mamky a mojich tiet a ja ich vnímam ako silné ženy. Tu v Bolívii sú mnohé ženy v polleras hlavou rodiny... ‚Mujeres de polleras‘ (čiže ženy v sukni) podľa mňa dokážu všetko,“ vyznala sa Santiváñez.


Pohybovať sa na verejnosti v objemnej sukni bol pre skejťáčky spočiatku zvláštny nápad a nestretol sa ani s pochopením okolia. „Ani vo sne by mi nenapadlo, že budem nosiť tradičný odev domorodých žien,“ priznáva sa členka kolektívu Deisy Tacuri. „Nepodporovali ma v tom ani v rodine,“ vysvetľuje Deisy a spomína, ako jej mama vždy hovorila, že „mestské ženy musia nosiť nohavice“.



Snímka2.PNG


Zohnať tradičnú sukňu bola fuška. „Mujer de pollera bola u nás iba moja prababička, takže zohnať si sukňu nebolo až také ľahké,“ hovorí členka ImillaSkate. „Ale niekoľko dievčat dostalo polleras od mám, tiet či starých mám a my sme si ich potom požičiavali. Zo začiatku nám bolo trochu smutno, pretože tie sukne boli staré a vzácne – mali niekoľko vrstiev a svoju hodnotu – a bolo nám trápne, že sa zašpinia alebo roztrhnú."


Skejťáčky sa preto vydali na lov sukní do obchodov mimo mesta. Tie predávali ich lacnejšie verzie a dievčatá tam objavili aj tradičné vysoké biele klobúky a stuhy do vlasov. Ozdoby na hlave sú, podobne ako polleras, súčasťou kultúrnej identity bolívijských domorodkýň. Zapletanie stuhy do dlhých vrkočov bolo v minulosti rituálom: šlo to dôležitú súčasť osobnej starostlivosti a tiež vzácnu chvíľu len pre seba.


Skupina ImillaSkate sa za posledné roky rozrástla na deväť skateboardistiek. Byť aktívnou členkou znamená nájsť si čas každý týždeň na tréning, zúčastňovať sa na súťažiach a zdieľať svetonázor kolektívu. Hoci skupina sídli v Cochabambe, na sociálnych sieťach si vytvorila širšie publikum aj mimo Bolívie. Polleras nosia skejťáčky predovšetkým na vystúpenia, nejde o ich pouličné oblečenie. „Dávame tým najavo svoj postoj, voláme po spoločenskom začlenení," vysvetľuje Santiváñez.


Snímka5.PNG


A prečo si cholitas spomedzi všetkých športov vybrali práve skejt? „Skateboarding je inkluzívny, spája všetky typy ľudí... Je to komunita a my sme to využili na to, aby sme urobili svet láskavejším,“ uzavrela Santiváñez.


Niekoľko členiek skupiny sa pred časom vydalo na cestu do vnútrozemia Bolívie, aby natočili krátky dokumentárny film. V šesťminútovej ukážke jazdia vo farebných sukniach po vidieckych oblastiach, priemyselných zónach, parkoch a ďalších miestach. Video je k dispozícii aj na YouTube.


ZDROJE:

https://theworld.org/stories/2022-08-15/these-indigenous-female-skateboarders-are-breaking-stereotypes-bolivia?

https://www.nationalgeographic.com/history/article/these-bolivian-skateboarders-use-indigenous-attire-to-battle-discrimination

https://www.theguardian.com/artanddesign/2022/feb/08/imillaskate-an-indigenous-bolivian-skateboard-collective-photo-essay