FEMINISTKY.SK

Maďarská cirkev podala žalobu na obeť sexuálneho zneužívania
March 5th, 2021
pter-erd-c9b97cd0-3206-4d65-827c-59578c2a43e-resize-750.jpeg

Katolícka cirkev po celom svete čelí rozsiahlym obvineniam zo sexuálneho zneužívania mladistvých. Aj na Slovensku sa našlo zopár obetí, ktoré prehovorili o svojej skúsenosti, hoci s čajovým výsledkom.


Napríklad dnes už bývalý nevidziansky farár Pavol Kobida, ktorého právoplatne odsúdili (s nízkym podmienečným trestom), dostal iba cirkevný dišpenz, zatiaľ čo obeť – dvanásťročné dievča – vyštvali spoluobčania z obce. Martina O’Connor zas opísala, ako ju zneužíval terajší gréckokatolícky biskup Milan Chautur, vyšetrovanie však šlo dostratena.


Tendencia ututlávať a zapierať sexuálne predátorstvo zo strany predstaviteľov kléru je prítomná aj u našich južných susedov v Maďarsku. Mnoho obetí na problém – rovnako ako u nás – upozornilo, žiadalo odčiniť krivdy a zamedziť podobnému správania do budúcna. Nikto sa však neodvážil vystúpiť verejne pod svojím vlastným menom.


Situácia sa zmenila minulý týždeň, keď 35-ročný Attila Pető veľmi podrobne opísal, ako ho zneužíval cirkevný predstaviteľ, a akým prekážkam čelil na ceste k spravodlivosti. No namiesto toho, aby jeho svedectvo viedlo k oficiálnemu cirkevnému pokániu a vyšetrovaniu, katolícka arcidiecéza pod vedením kardinála Erdőa, u ktorého sa Attila opakovane pokúšal vybaviť si audienciu, naňho podala žalobu za obťažovanie. Ide o ojedinelý prípad, keď vysokí cirkevní funkcionári žalujú obeť sexuálneho zneužívania.


Po účasti na vatikánskom summite venovanom zneužívaniu maloletých v cirkvi v roku 2019 sa predseda Konferencie biskupov Maďarska biskup András Veres nechal počuť, že „nič neskrývajú, lebo na to nie je dôvod,“ a „sexuálne zneužívanie je na Západe bežnejšie, pretože tamojšia spoločnosť je liberálnejšia“. Je zjavné, že miera sebareflexie maďarských cirkevných predstaviteľov je nulová.


Ospravedlňovanie sexuálneho násilia zo strany kléru uvoľnenými spoločenskými mravmi nie je novinkou. Emeritný pápež Benedikt XVI. v jednej zo svojich esejí vysvetľoval sexuálne škandály sexuálnou revolúciou v šesťdesiatych rokoch. K narušeniu morálky podľa neho prispeli nielen filmy, v ktorých sa začali objavovať sexuálne scény, ale aj móda. Mimochodom, Benedikt XVI. sa vo svojej eseji blysol aj tvrdením, že sexuálna revolúcia zapríčinila homosexualitu a pedofíliu u katolíkov, pretože v niektorých prípadoch sa biskupi „snažili priniesť nový a moderný“ katolicizmus.


Bez ohľadu na to, ako sa cirkevní predstavitelia snažia zo svojich excesov vyviniť, musia za svoje činy niesť zodpovednosť, nie sa ukrývať, tobôž žalovať obete. A to aj zodpovednosť trestnú, podľa svetského, nielen cirkevného práva. Bohužiaľ, súdy, ak k nim vôbec dôjde, sú voči ľuďom v sutanách zhovievavejšie. Tresty na spodnej hranici trestnej sadzby, ani dišpenz či zbavenie kňazstva nestačia.


ZDROJE:
https://insighthungary.444.hu/.../hungarian-catholic...


https://spravy.pravda.sk/.../342292-pravnicka-nizky.../


https://dennikn.sk/.../farar-ktory-zneuzival.../


https://dennikn.sk/.../ako-dieta-ma-zneuzival-biskup.../


https://dennikn.sk/.../benedikt-xvi-pripisal.../...