FEMINISTKY.SK

Deň pamiatky na transrodové osoby
November 20th, 2022
transrodove-osoby-historie.jpg

V deň pamiatky na transrodové osoby publikujeme preklad úryvku z knihy Torrey Peters s názvom „Detransition, Baby“, románe o živote trans osôb, o úskaliach tranzície, detranzície.

Účinkujúce postavy: Katrina a Ames.
Kontext: Katrina otehotnela s Amesom, bývalou transrodovou ženou. Ames bol presvedčený, že po tranzícii a hormonálnej terapii zostal neplodný. Ames hovorí Katrine, ktorá má ťažkú opicu po večeri, kde ho pred kolegami vyautovala ako trans osobu, o svojom živote trans ženy.

„Po raňajkách sedia na Oak Street Beach. Vietor od minulého večera zmenil smer, teraz vial letný vánok z juhu, ktorý upokojil prudké nárazy minulej noci. Vzduch aj inak voňal. Katrinu otupuje opica. Má pocit, že teraz je ten správny čas na to, aby sa jej zveril so svojou tranzíciou. Ona naňho hľadí bez života s emóciami, z ktorých žehlička bolehlavu vyhladila afekty. Hovorí jej o tom, že sa ako decko prezliekal do ženských šiat. O tom, ako sa snažil robiť to len polovičato. O tom, ako sa s ním rodičia nerozprávali rok, keď konečne začal brať hormóny. Ako poddajne sa cítil ako trans žena. Aký bol vyčerpaný z uvedomovania si svojej zraniteľnosti. O tom, ako si pri pohľade na čudesné a nezmyselné bytosti v televízii uvedomoval, že sú jeho odrazmi, videnými cez pokrivené zrkadlo sveta a jeho dojmov z trans žien. Hovorí jej o tom, koľko odvahy ho, deň čo deň, stála len obyčajná cesta do večierky – všetky tie prípravy pred odchodom z domu: naniesť mejkap, vystrieť plecia, kráčať s imaginárnou knihou na hlave, s podsadenými bokmi, ale stále nimi treba pohojdávať, s vypätým a nablýskaným emočným pancierom. Studený závan strachu, ktorý ho premkol, keď sa stala nejaká drobná udalosť, napríklad to, ako keď z obchodu domov za tebou ide násťročný chalan a uznanlivo ti povie: „Hej, zlatko, kde ťa to vyrobili?“ Čudné lichotivé obťažovanie na ulici, narážajúce na to, ako veľmi sa ten chalan priblížil k pravde – lenže ak prehovoríš, skutočnú odpoveď ti začuje z farby hlasu. A potom sa bojíš, že chalana zavalia pocity hanby a vzápätí hnevu.“

Kolektív PRIDE Košice celý týždeň publikuje profily známych trans osôb. Poznáte ich?

https://bit.ly/3EGlpZw
https://bit.ly/3GpFwwo