FEMINISTKY.SK

Erika Mann – vojnová reportérka – spisovateľka
June 3rd, 2022
01_Erika-Mann-1948_EM-F-90_Photo-Florence-Homolka_4x3-1024x768.jpg

Už len do konca najbližšieho víkendu môžete v bratislavskom Zichyho paláci vidieť výstavu s názvom „Erika Mann: Kabaretistka – vojnová reportérka – spisovateľka“. V sobotu ráno si zas v repríze alebo zo záznamu rádia Devín môžete vypočuť novú časť cyklu Fenomény, v ktorej sa o jej živote zhovára Zuzana Golianová s Michalom Hvoreckým.


Prečo sa oplatí stráviť čas s Erikou Mann?


Aj keď si slávny spisovateľ a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Thomas Mann želal syna, narodila sa mu ako prvá dcéra. Erika Mann sa spočiatku venovala herectvu, neskôr písaniu (fejtónov, glos, cestopisov, ale aj kníh pre deti). Z príjmov zo spisovateľskej práce si zaplatila cestu okolo sveta, na ktorú vyrazila koncom dvadsiatych rokov minulého storočia. S narastajúcim vplyvom národného socializmu sa táto sebavedomá, emancipovaná žena, ktorá žila bohémskym životom v Berlíne, začala angažovať v boji proti nacizmu, za slobodu a demokraciu.


Začiatkom roka 1933 spolu s bratom Klausom založila politický kabaret Die Pfeffermühle, pomocou ktorého chcela ukázať pravú tvár Adolfa Hitlera. Zákaz v Nemecku na seba nedal dlho čakať a kabaret bol nútený hrať v exile. Úspechy žal po celej Európe.


V roku 1936 Erika odišla do USA, kde sa naďalej politicky angažovala. Kabaret však na americké publikum nefungoval, a tak sa začala venovať priamočiarejšej politickej osvete: začala vystupovať s politickými prednáškami. Popritom písala, publikovala a vydávala knihy s dokumentárnymi správami o živote počas fašizmu (najznámejšia je jej kritika nacistického vzdelávacieho systému v knihe „Škola pre barbarov“).


Počas vojny pôsobila Erika ako vojnová spravodajkyňa pre BBC. Následne pracovala ako dopisovateľka v rámci k Norimberských procesov. Po ich ukončení sa presťahovala k svojim rodičom do USA, ktorí tam pobývali od roku 1938 v nútenom exile. Ešte počas vojny sa o Eriku začala zaujímať FBI, ktorá ju vo svojej zložke označovala za „sexuálne perverznú“ a „aktívnu agentku Kominterny“.


V čase rozbiehajúceho sa mccarthyismu získala Erika povesť „nebezpečnej“ a „neamerickej“ osoby. Spolu s rodičmi sa preto v roku 1952 odsťahovali do Švajčiarska. Tu sa opäť vrátila k písaniu detskej literatúry, podieľala sa na scenároch k filmom na motívy otcových diel, spracovala jeho pozostalosť a napísala o ňom knihu. V roku 1969 zomrela na rakovinu mozgu.


Odkaz na Rádio Devín: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11370


Informácie o výstave:
https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/626101-spoznajte-eriku-mann-odvaznu-dceru-slavneho-otca/


https://www.nnmagazine.cz/momentky-z-fantaskniho-zivota-eriky-mannove-o-zene-ktera-se-z-nejblaznivejsi-herecky-stala-ikonou-boje-proti-hitlerovi/