FEMINISTKY.SK

MDŽ - femiprechádzka 2010
October 11th, 2010

S odstupom siedmich mesiacov ponúkame záznam z toho, čo sme robili 7. marca 2010. Medzinárodný deň žien sa nám natiahol naozaj na „celý rok“. Niekde sa ale „ženské“ prechádzky po mestách organizujú pravidelne. Okrem jesennej prechádzky po našich stopách v Bratislave sa tak pozrite napr. aj do Krakowa, Záhrebu, Brém, Londýna alebo do Prahy. (lubakoba)

Čas: predvečer 8. marca 2010
Miesta: kaviareň, v ktorej vyrábame umelé kvety, bratislavské ulice, kaviareň, v ktorej si zahrievame skrehnuté prsty
Motív: 8. marec je oslavou žien, nie defilé šovinisTOV!

Mrazivé popoludnie 7. marca 2010. Vybavené mapami a kancelárskymi potrebami mierime do kaviarne, odkiaľ sa má začať v poradí už druhá náučno-zábavná femiprechádzka po Bratislave. (Prvú viaceré a viacerí z nás absolvovali v roku 2008.) Cieľom femiprechádzky bolo uctenie si tých významných žien pôsobiacich v Bratislave, o ktorých sa hovorí, a preto aj vie, relatívne málo. Naplánovali sme pomerne dlhú trasu ich pôsobísk. Na nich sme si chceli pripomenúť každú ženu jej životopisom alebo úryvkom z jej prác. Na miesto sme chceli položiť či pripevniť umelý kvietok jednak ako výraz nášho obdivu a tiež ako ironizáciu ošúchaného motívu MDŽ.

V krúžku šikovných rúk sme vyrobili hŕbu krepových kvetín a po tom, čo si každá a každý pripol kvetinu na bundu, kabát alebo deku na kočíku, sme vyrazili do ulíc.


Zastavenie prvé: Národná rada tejto republiky


Viviane Reding


Zastavenie druhé: Hurbanovo námestie


Agáta Tóthová Barlobášováďalšie čarodejnice a bosorky a čítanie úryvkov z knihy Silvie Federici.
V roku 1602 bola na tomto mieste upálená prvá bosorka v Bratislave Agáta Tóthová Barlobášová.






Zastavenie tretie: Panenská ulica


Alžbeta Güntherová-Mayerová, Gisela Fleischmann, Magda Husáková – Lokvencová, Zora Jesenská, Hana Gregorová, Milena Hübschmannová
Tretí krát sme sa mali zastaviť na Kozej ulici, kde bývala Gisela Fleischmann, významná predstaviteľka židovskej komunity na Slovensku. Odtiaľ sme chceli pokračovať po Panenskej ulici až k domu Alžbety Güntherovej-Mayerovej, zakladateľky slovenskej umenovedy. Od našej plánovanej trasy sme sa kvôli nepriaznivému počasia a krehnúcim rukám odklonili a zamierili sme do kaviarne na Panenskej. Z naplánovaných ôsmich zastavení sa nám kvôli neveľmi jarnému počasiu teda podarilo zrealizovať iba tri.


Vidíme sa! Celý rok v boji za svoje práva a najneskôr opäť v marci na ďalšom pokračovaní femiprechádzky!