FEMINISTKY.SK

Natáčkový odpor
November 24th, 2021
SKOREA-HAIR-ROLLERS-1_1200_nyt.jpg

Ak by ste sa v týchto dňoch prechádzali ulicami Soulu, pravdepodobne by ste si všimli nezvyčajnú vec: mladé ženy v modernom oblečení so staromódnymi natáčkami na vlasy pevne zopnutými v ofine. Na plastové valčeky so suchým zipsom za osemdesiat centov by ste narážali po celom meste – v kaviarňach a reštauráciách, vo verejnej doprave aj na ulici.


Natáčky pomohla spopularizovať aj sudkyňa, ktorá pred pár rokmi dohliadala na zosadenie juhokórejského prezidenta. Li Čung-mi dobehla do práce s dvoma ružovými plastovými valčekmi, ktoré mala pripevnené vzadu vo vlasoch. Pre mnohých ľudí sa tieto dva pravdepodobne zabudnuté kusy plastu stali symbolom ženskej pracovitosti a oddanosti náročnému povolaniu. Valčeky do vlasov sa v istom momente dokonca dostali na prvé miesto zoznamu najvyhľadávanejších kľúčových slov na najnavštevovanejšom juhokórejskom webovom prehliadači.


1000.jpeg


Mladé ženy, ktoré natáčky sebavedomo nosia v súčasnosti, otvorene spochybňujú konvencie juhokórejskej spoločnosti. Odmietajú vyzerať tip-top od momentu, keď za sebou zabuchnú dvere od bytu. Natáčkami demonštrujú meniace sa predstavy o kráse a generačné rozdiely v krajine.


Nosenie netradičného vlasového doplnku má výsostne praktický dôvod. Vďaka nemu si mladé ženy chcú udržať upravený výzor bez ohľadu na hektický životný štýl. Čung Jun-won, 23-ročná študentka vysokej školy v Soule, ktorá natáčky používa denne, povedala, že ich nosí aj mimo domu, aby prišla na nejaké podujatie či stretnutie s dokonale vlnitou ofinou/natočenou ofinou. Matka ju vraj požiadala, nech s tým prestane z obavy, že to ostatní budú považovať za nevhodné. Jung Yoon-won to však netrápi a tvrdí, že „musíte vyzerať dobre len pred ľuďmi, na ktorých vám záleží“.


Snímka m.PNG


Natáčkový trend odráža na jednej strane pokrokovosť novej generácie. Zároveň však svedčí o tom, že mladé Juhokórejčanky sa úplne neemancipovali od spoločenských očakávaní a tradičnej predstavy ženskej krásy. Potvrdzuje to aj prípad 20-ročnej lukostrelkye An San, o ktorej sme písali v lete. An San vybojovala na olympiáde juhokórejskému tímu tri zlaté medaily. Napriek tomu bola pre krátky účes šikanovaná a obviňovaná z toho, že vyzerá ako feministka.


Natáčkový odpor voči prísnym juhokórejským normám krásy nie je v krajine žiadnou novinkou. Hnutie „Preč z korzetu“ („Escape the Corset”) sa dlhodobo snaží poukázať na nerovnosť v nárokoch na vzhľad u mužov a žien. Členky skupiny nosia vyholené hlavy, nepoužívajú mejkap a vyzývajú k bojkotu odevného a kozmetického priemyslu.