FEMINISTKY.SK

Nie je poďakovanie ako poďakovanie
December 17th, 2021
268265183_4669770119777996_4967250047065715157_n.jpg

Tento týždeň sme videli, že na zdravotníkov a zdravotníčky sa vláda nielen vykašľala (rozpočet na zdravotníctvo neráta so zvýšením ich platov), ale ich aj pokutovala a zatýkala. To všetko sa odohralo počas utorkového protestu s názvom „PoďakovaNIE poslancom a vláde SR“. Zdá sa, že napätá situácia v zdravotníctve prispela k dnešnému schváleniu mimoriadnej jednorazovej odmeny k decembrovým výplatám vo výške 350 €. Slabá záplata na deravé vrece.


Vzhľadom na tieto udalosti, ktoré nás definitívne presvedčili o nepríčetnosti vládnej zostavy, nás veľmi potešila správa, ktorá sa medzičasom stihla na internetoch rozšíriť. Ak ste o tom ešte nepočuli, učitelia a učiteľky Komenského inštitútu sa spontánne rozhodli poďakovať zdravotníkom a zdravotníčkam. Po celom Slovensku vznikajú tímy, ktoré pečú koláče pre miestnych lekárov, lekárky, sestry a ošetrovateľov. Tým vrcholiaca pandémia znemožnila pripravovať sa na Vianoce.


„Mám kamarátku lekárku, ktorá mi rozprávala, aké je to strašné, čo všetko zdravotníci zažívajú… V druhej vlne mali aspoň nádej, lebo už bola vakcína a verili, že sa ľudia dajú zaočkovať a Covid sa im podarí zvládnuť. Teraz, okrem toho, že sú unavení a vyčerpaní, je to ťažšie preto, lebo vidia, že sa im do nemocníc dostávajú aj mladí ľudia. Okrem normálnych služieb majú i ďalšie. Moja priateľka chodí napríklad očkovať. Naozaj už nemá čas, chuť a ani silu chystať niečo na Vianoce. A ja viem, že má malé deti,“ opisuje pedagogička z Nižnej Stanislava Opatová pozadie vzniku iniciatívy, ktorá sa rýchlo rozšírila.


Skvelý príklad solidarity medzi pracujúcimi z odvetví, ktoré pandémia poznačila najviac.


Viac info:

https://bit.ly/3GWm8Ev

https://bit.ly/3E4TAGW

https://bit.ly/3p2fxSO

https://bit.ly/3e2QNDu