FEMINISTKY.SK

Nočná mora z Texasu
September 27th, 2021
243103424_4401956329892711_3403704930836552808_n.jpg

Nové zákony upravujúce interrupcie v Texase spustili lavínu nespokojnosti. Niet sa čomu čudovať: tzv. „Heartbeat Act“ ženy pripravil o možnosť rozhodovať o svojom tele po šiestom týždni tehotenstva, teda v čase, keď sa množstvo z nich prvýkrát dozvedá o svojom tehotenstve. Hlavný argument v prospech novej legislatívy je, že v tomto období už možno zachytiť srdcový tep plodu. Úprava sa vzťahuje aj na prípady znásilnenia alebo incestu.


Dva dni po tom, čo v Texase vstúpili do platnosti nové obmedzenia, bojovali interrupčné kliniky v okolitých štátoch s upchatými telefónnymi linkami a zvyšujúcim sa počtom žiadostí o zákrok od Texasaniek. V Novom Mexiku sú vraj všetky potratové kliniky rezervované na týždne dopredu a zháňa sa pomocný personál aj z iných štátov, ktorý má pomôcť pokryť enormný dopyt po zákroku.


Medzitým pribúdajú podozrenia z po domácky vykonávaných potratov. Zároveň došlo k prudkému nárastu návštevnosti stránok, ktoré poštou poskytujú potratové tabletky. Napríklad nezisková organizácia Plan C na svojom webe vytvorila príručku pre tehotné ženy, ktorá im pomáha zorientovať sa v potratových tabletkách a poskytovateľoch tohto typu starostlivosti. Po jeho spustení vyleteli čísla návštevnosti webu raketovou rýchlosťou nahor.


Na situáciu reaguje aj súkromný sektor. Niektoré spoločnosti (napr. Salesforce) už informovali tisíce svojich zamestnankýň, že v prípade strachu z nedostatočného prístupu k reprodukčnej starostlivosti im firma pomôže s presťahovaním. Manažmentu by sa totiž iste nehodilo, keby zamestnankyne vypadávali z pracovného procesu pre nechcené tehotenstvá.


Situácia v Texase je napätá aj preto, že nie všetci sa stotožnili s novým znením zákona. Texaský lekár s takmer 50-ročnou praxou Alan Braid sa verejne priznal, že pomohol prerušiť tehotenstvo žene v ranom štádiu tehotenstva, ale „po novom štátnom limite“. „Konal som, pretože som mal povinnosť postarať sa o túto pacientku ako o všetky ostatné , a pretože pacientka má na túto starostlivosť základné právo,” uviedol v texte pre The Washington Post.


Čerešničkou na torte je, že na doktora podal žalobu bývalý právnik z Arkansasu Oscar Stilley, ktorý si odpykáva 15-ročný domáci trest za daňové podvody. Žalobou chce vraj prinútiť súd, aby preveril zákonnosť novej legislatívy a od lekára požaduje náhradu za ujmu vo výške 100 000 dolárov.


Na doktora Braida podal žalobu aj Felipe Gomez z Illinois, ktorý má v súčasnosti pozastavený výkon advokácie v Illinois za údajné odosielanie výhražných mailov iným právnikom. V rozhovore pre The Wall Street Journal Gomez povedal: „Som proti tomu, aby mi niekto hovoril, že sa musím dať zaočkovať alebo že mám nosiť rúško, pričom tí istí ľudia, ktorí so mnou v tomto súhlasia – GOP [Republikánska strana] – diktujú ľuďom, čo majú robiť so svojím telom.“


Po schválení legislatívy založila v júli tohto roka anti-interrupčná organizácia Texas Right to Life stránku ProLifeWhistleblower.com, na ktorej mohli ľudia udávať narušenia zákona. Ženy, ktoré podstupujú zákrok, síce stíhať nemôžu, zato môžu udávať ľudí či organizácie, ktoré napomáhajú k tomu, aby k zákroku došlo (kliniky, zdravotníkov a zdravotníčky, rodiny, priateľov, poradkyne, pastorov či hocikoho, kto odvezie ženu na kliniku). Stránku v nasledujúcich dňoch zahltili falošné udania, mémy či neprístojnosti. Spoločnosť GoDaddy spravujúca servery, na ktorých sa udavačská stránka nachádza, preto začiatkom septembra web odstránila. Momentálne vás stránka presmeruje do dusivej náruče kresťanských texaských rejndžerov proti ženám.


K situácii sa nedávno vyjadrila aj Uma Thurman. Herečka uviedla, že schvaľovací proces sledovala so smútkom a hrôzou. Zákon je podľa nej „ďalším diskriminačným nástrojom voči tým [ženám], ktoré sú ekonomicky znevýhodnené, a často aj voči ich partnerom“.


Thurman pre Washington Post zároveň prvýkrát opísala svoju temnú osobnú skúsenosť. Keď zistila, že je prvýkrát tehotná, bola začínajúcou herečkou, ktorá sa ocitla sama v Európe, ďaleko od rodiny. Jej partnerom bol oveľa starší muž a dieťaťu by nedokázala poskytnúť stabilný domov. Po diskusiách s rodinou sa vraj rozhodla pre potrat.


Vyjadrenie herečky ukazuje, že rozhodnutie pre interrupciu je síce bolestivé, ale môže mať aj transformačný efekt: „Potrat, ktorým som si prešla v tínedžerskom veku, bol najťažším rozhodnutím v mojom živote. V tom čase mi spôsobilo úzkosť a doteraz ma to mrzí. Bola to však cesta do života plného radosti a lásky, lebo rozhodnutie prerušiť skoré tehotenstvo mi umožnilo vyrásť a stať sa matkou, akou som chcela i potrebovala byť. “


Odpor voči najreštriktívnejšej potratovej úprave v Texase zo dňa na deň rastie. V priamom prenose tak možno sledovať procesy, ktoré spúšťa akákoľvek snaha o okliešťovanie práv žien rozhodovať o svojom tele. Obrazy preplnených potratových kliník v posledný deň platnosti starej právnej úpravy vystriedalo napäté ticho a mädlenie udavačských rúk. Zúfalstvo množstva žien, ktoré nemajú prostriedky na to, aby svoju situáciu „vyriešili”, verejnosť nevidí. A v slovenských konzervatívnych kruhoch sa zatiaľ pilne pracuje na tom, aby sme strašidelný protipotratový príbeh zažívali aj v našej utešenej katolíckej krajine.


Podľa výskumu organizácie Možnosť voľby až tretina zdravotníckych zariadení na Slovensku ženám odmieta poskytovať interrupciu:
https://www.facebook.com/MoznostVolby/posts/4850553764959200


ZDROJE.
https://www.theguardian.com/.../texas-abortion-inducing...

https://www.bustle.com/.../texas-plan-c-abortion-pill-online

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58633515

https://www.washingtonpost.com/.../texas-abortion.../

https://www.newsweek.com/texas-women-are-now-going-online...

https://newrepublic.com/.../texas-plaintiff-lawsuit...?

https://www.cnbc.com/.../salesforce-offers-to-relocate...

https://www.texastribune.org/.../texas-abortion-out-of.../

https://www.theguardian.com/.../texas-abortion...

https://www.theguardian.com/.../uma-thurman-texas...

https://dennikn.sk/.../v-siestom-tyzdni-nemusia-ani.../