FEMINISTKY.SK

Otvorený list Jiřímu Menzelovi a Janovi Krausovi
January 16th, 2012

13. januára 2012 v Show Jana Krause na televízii Prima Jiří Menzel sexuálne obťažoval hostku relácie, majsterku Slovenska v bikini fitnes, Marínu Hámovú. Paula Jójárt reaguje.

Vážený pán Menzel, vážený pán Kraus,

zaujímalo by ma, čo by ste urobili, ak by vašu dcéru na ulici začal ohmatávať a olizovať nejaký neokrôchaný slizák. Napriahli by ste sa a jednu mu uvalili?

Alebo by ste to skúsili trochu civilizovanejšie, napr. by ste sa ho pokúsili zastaviť rozumným dohovorom? Zavolali by ste políciu, ak by si obťažujúci muž nedal povedať a pokračoval by vo svojich nechutnostiach a drzo sa vám vysmieval do ksichtu?

A možno by ste nemuseli urobiť nič. Možno by mu rovno jednu uvalila priamo vaša dcéra. Možno ste ju vychovali sofistikovanejšie - skúsila by to o dačo menej rozumným dohovorom a vyberanými alebo aj menej vyberanými slovami by ho poslala, kam patrí. Ak by sa nedal odbiť, privolala by na pomoc silu zákona.

Bez ohľadu na to, kto by zasiahol prvý, či už vy, vaša dcéra alebo nejaká zdatná policajtka či citlivý policajt, pravdepodobne by ste sa spoločne zhodli na tom, že sexuálne obťažovanie nie je čosi, čomu by vaša dcéra mala byť vystavená, resp. čo by malo byť tolerované hocikým, kto je svedkom takého hrubého narušovania súkromia a ponižovania ľudskej dôstojnosti. A ak by sa slizák na poslednú chvíľu pokúsil brániť tým, že len tak špásoval, iste by ste mu všetci pripomenuli, že sexuálne obťažovanie nie je vtipné.

Preto by ma zaujímalo, prečo také zavrhnutiahodné a podľa zákona dokonca aj trestné správanie veselo propagujete v televízii. Skutoční muži nepodporujú násilie na ženách, dokonca ani sexuálne obťažovanie. A rozhodne jedno ani druhé nepovažujú za zábavné.

Paula Jójárt