FEMINISTKY.SK

R. I. P. Alicja Tysiąc
December 20th, 2021
269618302_4681566081931733_282588515808565633_n.jpg

„Máme právo rozhodovať o svojom tele. Máme právo voľby. Boj za prístup k potratom je bojom za dôstojnosť.“ To sú vety, ktoré vyslovila počas jedného zo svojich posledných verejných vystúpení Alicja Tysiąc, ikona v boji za prístup k legálnym interrupciám v Poľsku. Minulý týždeň zomrela vo varšavskej nemocnici na koronavírus vo veku 50 rokov.


Alicja Tysiąc mala od narodenia vážne problémy so zrakom, ktoré dve tehotenstvá ešte zhoršili. S manželom sa preto rozhodli, že ďalšie deti mať nebudú. V roku 2000 však Alicja nečakane otehotnela. Traja oftalmológovia sa vyjadrili, že ďalšie tehotenstvo by ju vystavilo riziku straty zraku. Odmietli však o tom vydať písomné potvrdenie. To nakoniec vystavil internista, ktorý uviedol, že Alicii hrozí prasknutie maternice po predchádzajúcich cisárskych rezoch. Išla s ním do nemocnice, kde Romuald Dębski, riaditeľ varšavskej gynekologicko-pôrodníckej kliniky, po päťminútovom rozhovore potvrdenie demonštratívne roztrhal a povedal jej, nech rodí.


Alicja sa rozhodla obrátiť na súd. Prokuratúre oznámila, že jej bolo odoprené právo na legálny potrat, tá však súdny proces zastavila a okresný súd jej sťažnosť zamietol. Ani Najvyššia komora lekárov a zubných lekárov nezistila žiadne pochybenie v konaní lekára, ktorý odmietol zákrok vykonať. Na Alicju všade hľadeli ako na nevítanú hostku. O priebehu prípadu nebola informovaná a keď si vyžiadala fotokópiu spisu, povedali jej – nevidomej osobe! – nech si ho prepíše ručne sama.


V januári 2001 sa Alicji narodila tretia dcéra Julia. Niekoľko týždňov po pôrode sa jej opäť zhoršil zrak, začala krvácať do pravého oka a problémy mala aj s ľavým okom. Previezli ju na pohotovosť do tej istej nemocnice, kde jej odmietli vykonať interrupciu. Lekár, ktorý ju vyšetril, sa rozkričal: „To kto Vám dovolil toto tehotenstvo?!“.


O dva mesiace neskôr sa Alicija obrátila na prokuratúru s tým, že nedostala možnosť podstúpiť interrupciu zo zdravotných dôvodov. V decembri okresný prokurátor vyšetrovanie zastavil a v roku 2002 Okresný súd Varšava-Śródmieście toto rozhodnutie potvrdil. Sociálka priznala Alicji Tysiąc prvý stupeň invalidity a potrebu nepretržitej starostlivosti a pomoci v každodennom živote. Jej zrak sa ďalej zhoršoval.


V januári 2003 podala Alicja žalobu proti Poľskej republike na Európsky súd pre ľudské práva. O štyri roky neskôr vydal ESĽP rozsudok, ktorým nariadil Poľsku vyplatiť Alicji 25 000 eur ako odškodné a 14 000 eur na súdne trovy. Súd konštatoval, že Poľsko porušilo čl. 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach, t. j. právo na rešpektovanie súkromného života a že žene bolo nezákonne odňaté právo odvolať sa proti rozhodnutiu lekára.


Napriek víťazstvu prirovnala Alicja posledných 20 rokov k peklu. Musela bojovať s nenávisťou a urážkami. To sa týkalo aj jej detí, ktoré si zažili ústrky nielen od svojich rovesníkov, ale aj učiteliek, katechétok a iných „dobrých katolíkov“. Alicja v svojom poslednom rozhovore pre týždenník Gazety Wyborczej Wysokie Obcasy, ktorý sa zameriava na ženy a ich život, uviedla, že jej zobrali dôstojnosť, že skončila ako troska, až musela vyhľadať psychiatrickú liečbu. Cítila však podporu a solidaritu ženských kruhov. Aktívne zapojila do boja za legálne interrupcie v Poľsku a zúčastňovala sa aj nedávnych protestov v rámci Štrajku žien. Snáď jej posledné verejne vyslovené slová sú: „Máme právo rozhodovať sa o svojom tele. Máme právo voľby. Boj za prístup k potratu je bojom za dôstojnosť.” Česť jej pamiatke.


ZDROJE:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-12-16/nie-zyje-alicja-tysiac-przegrala-walke-z-covid-19/

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2147620,1,nie-zyje-alicja-tysiac-ikona-walki-o-prawo-polek-do-aborcji.read