FEMINISTKY.SK

Skrytý pôvab Erdogana
June 5th, 2023
0x0-erdogan-slams-bigoted-clerics-degrading-women-1520536621600.jpg

Recep Tayyip Erdogan vyhral v Turecku ďalšie prezidentské voľby. Pri moci je už od roku 2003 – najskôr bol premiérom, potom prezidentom a po novom bude hlavou štátu do roku 2028. Jeho staronový mandát je pohromou pre nezanedbateľnú časť spoločnosti (nielen tureckej, ale aj kurdskej). Paradoxne, hlasy potrebné na znovuzvolenie našiel aj u osôb, ktorým jeho víťazstvo neprinesie úžitok.


Na predvolebné stretnutia s Erdoganom chodili tisíce žien, niektoré s deťmi v náručí. Keď zaznela hymna kampane, nadšene tlieskali a mobilnými telefónmi osvecovali pódium, na ktorom sa mal zjaviť budúci víťaz prezidentských volieb. Ten im adresoval vyznania typu „Ženy sú najdôležitejšími hrdinkami v našom boji v prospech krajiny,“ za ktoré zožal búrlivý potlesk. „Ženy stoja pri vás!,“ skandoval na oplátku dav.


Erdogan sa aj v posledných voľbách spoliehal na horlivú podporu často podceňovanej voličskej skupiny: konzervatívnych veriacich žien. Tie ho nielen volili, ale presviedčali aj svoje priateľky a príbuzné, aby urobili to isté. Ženy sú v celej krajine aktívne aj v jeho vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP): od aktivistiek, ktoré šíria stranícke posolstvá medzi svojimi susedkami, až po desiatky žien, ktoré stranu zastupujú v parlamente.


Snímka 2.PNG


S Erdoganom ich spája spoločný konzervatívny moslimský pohľad na úlohu žien v spoločnosti. Tu je zopár jeho výrokov. „Žena, ktorá vyhlasuje: ‚Nebudem matkou, lebo pracujem,‘ v skutočnosti popiera svoju ženskosť. To je moje úprimné presvedčenie.“ „Žene, ktorá odmieta materstvo a vzdá sa vedenia domácnosti, hrozí, že stratí slobodu. Je neúplným, polovičným človekom bez ohľadu na to, aká je úspešná vo svojej profesii.“ „Odmietnutie materstva znamená vzdať sa svojej ľudskosti. Odporúčam mať aspoň tri deti.“ Inak povedané, podľa Erdogana majú ženy rodiť, inak sú bezcenné.


Podporu ženského publika si získal aj vďaka zrušeniu dlhotrvajúceho zákazu nosenia hidžábu v štátnych inštitúciách. V kedysi prísne sekulárnej krajine, kde ženy so zahalenými vlasmi dlho nemohli študovať na univerzitách a pracovať v štátnej správe, presadzoval uvoľnenie týchto pravidiel.


Podporovateľky Erdogana tvrdia, že mu vďačia za slobodný a dôstojný život. Skutočnosť im však protirečí. Zhŕňame len pár „výdobytkov“ Erdoganovho kabinetu:

  • Erdogan v roku 2012 prirovnal interrupcie k vražde, a hoci sa mu nepodarilo zaviesť zákon, ktorý by zakázal interrupcie po šiestom týždni tehotenstva, ženy v celom Turecku stále zápasia s prístupom k bezpečnému prerušeniu tehotenstva.


  • Používanie antikoncepcie prirovnal takmer k vlastizrade. „Po celé roky sa ľudia v tejto krajine dopúšťali prostredníctvom antikoncepcie zrady, snažili sa vysušiť náš rod. Rodová línia je veľmi dôležitá, a to ekonomicky i duchovne,“ vyhlasoval. Ženy opakovane vyzýval, aby nepoužívali antikoncepciu. „Rozmnožíme naše potomstvo. Hovorí sa o plánovanom rodičovstve, o antikoncepcii. Tým sa nemôže riadiť žiadna moslimská rodina. Nik nemôže zasahovať do Božieho diela,“ dušoval sa turecký vodca.


  • Miera domáceho násilia v Turecku je desaťnásobne vyššia ako vo vyspelých európskych krajinách. V krajine vzrastá aj počet femicíd, teda vrážd žien. Napriek tomu v roku 2021 krajina odstúpila od Istanbulského dohovoru, teda medzinárodnej zmluvy o predchádzaní násiliu páchanému na ženách, ktorú podpísala v roku 2011. Násilie páchané na ženách je v Turecku bežné a často sa neohlasuje alebo ho orgány riadne nevyšetrujú. O probléme sme napísali tento text: https://feministky.sk/krajina-femic%C3%ADd-odstupuje-od-istanbulsk%C3%A9ho-dohovoru/.


  • Miera zamestnanosti žien v Turecku je iba 29 percent, kým napríklad na Slovensku 51 percent. V krajine sa pritom enormne zvýšili životné náklady (turecká líra stratila na hodnote za posledné roky 80 percent).


Napriek tomu všetkému vyjadrujú pobožné ženy Erdoganovi bezhraničnú podporu a z ťažkostí namiesto neho obviňujú iných straníkov alebo zahraničné mocnosti.


Výsledok volieb je skľučujúcou správou aj pre ďalšie skupiny na okraji spoločnosti. „Veríme, že rodina je posvätná,“ vyhlásil Erdogan na predvolebnom zhromaždení pred davom žien. „Proti trendom, ktoré sa šíria ako mor, musíme prijať preventívne opatrenia,“ varoval pri narážke na aktivity kvír a feministických skupín. Vo svojej víťaznej reči to Erdogan povedal jasne: „V našej kultúre je rodina posvätná. Nikto do nej nemôže zasahovať. Potlačíme kohokoľvek, kto sa jej opováži dotknúť“.


Aktivistické skupiny po Erdoganovom víťazstve vyhlásili, že výsledky volieb ich neodradia od boja. „Nemáme inú možnosť, len sa naďalej organizovať, dať hlas rozumu a držať spolu,“ napísala na twitteri Fidan Ataselim z platformy We Will Stop Femicide. Skupina, ktorá bojuje proti rodovo podmienenému násiliu a každý mesiac spracúva štatistiky femicíd, čelí od minulého roka falošnému obvineniu z „konania proti dobrým mravom“. Ak sa preukáže jej vina, zrušia ju (pojednávanie je naplánované na september).


Feministickým a kvír kolektívom z Turecka vyjadrujeme podporu a veríme v pád krajne pravicového režimu ponúkajúceho pokrivenú verziu slobody.


ZDROJE:

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/395344-bezdetne-zeny-su-menejcenne-tvrdi-erdogan/

https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/may/29/recep-tayyip-erdogan-turkey-election-women-civil-society

https://www.nytimes.com/2023/05/30/world/europe/erdogan-turkey-election-women.html

https://dennikn.sk/3398436/caka-nas-turecke-storocie-leto-sa-pre-erdogana-zacne-dobre-este-sa-zlbizi-s-putinom-a-vzdiali-zapadu/