FEMINISTKY.SK

Tour de France k právnickému Vatikánu?
November 9th, 2022
dobrovodskytruni.jpg

Parlament po polroku zvolil nového verejného ochrancu práv. Na najbližších päť rokov ním bude právnik a asistent poslankyne Kataríny Hatrákovej z Kresťanskej únie, Róbert Dobrovodský. Podľa Hospodárskych novín označil nástupca Márie Patakyovej svoj súboj s kandidátmi na ombudsmana za „Tour de France k právnickému Vatikánu". (Priznáme sa, že nie celkom rozumieme, čo chcel touto formuláciou povedať, ale dúfame, že nejde o narážku na budovanie duchovnej pevnosti Boyard.)


Okrem konzervatívnejšej časti klubu OĽaNO podporili Dobrovodského liberáli Kristián Čekovský a Andrej Stančík, a (ako by sa dalo čakať), aj nezaradení Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Martin Čepček. Dobrovodský porazil ďalších dvoch právnikov – advokáta špecializujúceho sa na ľudské práva Maroša Matiaška a Mariána Töröka, kandidáta SaS, bývalého vedúceho Kancelárie verejného ochrancu práv za éry Jany Dubovcovej a Márie Patakyovej.


Nový ombudsman je docentom na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. V minulosti pôsobil na ministerstve spravodlivosti, kde mal na starosti Občiansky zákonník a zákon o rodine a právach detí. Vystupoval ako národný expert pre európske rodinné právo v Európskej komisii a participoval na jeho slovenskej reforme.


Dobrovodský chce byť vo svojej funkcii neutrálny, apolitický, nezávislý: „Ľudské práva patria každému bez ohľadu na politiku,“ povedal pre .týždeň. Hlasy fašistov vraj rešpektuje, keďže si váži mandát každého poslanca. Za fašistu nepovažuje ani odsúdeného Mariana Kotlebu: „Neviem, či slovenský trestný poriadok pozná pojem fašizmus. Obávam sa, že v Trestnom zákone nie je napísané, že byť fašistom sa rovná trestný čin, zmýšľať ako fašista je trestný čin. Tým je len to, čo prejavíte navonok a čo je škodlivé pre spoločnosť, a to ustanovuje len Trestný zákon,“ povedal v rozhovore.


K teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave sa vyjadriť nechcel: „Sú vševedkovia, ktorí sa vyjadria k čomukoľvek, ja to nerobím rád,“ povedal. Poslanec Michal Luciak (SaS) s takýmto zdržanlivým postojom nesúhlasí: „Ombudsman má v istom zmysle povinnosť sa k týmto témam vyjadrovať a nachádzať správny slovník, aby dodržiaval princípy, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Tu nemá byť na mieste zdržanlivosť,“ reagoval na postoj Dobrovodského.


Práva LGBT+ osôb nový ombudsman neplánuje riešiť prioritne. Narozdiel od jeho predchodkýň, ktoré sa otvorene zastávali LGBT+ ľudí, sa k tejto téme vyjadruje neurčito. Viac ho vraj zaujímajú následky pandémie či energetickej a inflačnej krízy.


Po posledných ministerských nomináciách (Horecký a Karas) sledujeme postupujúce dosadzovanie ľudí z fundamentalistických kruhov do vysokých štátnych funkcií.


ZDROJE:

https://hnonline.sk/slovensko/96050560-podporili-ho-kuffa-aj-taraba-poslanci-zvolili-za-ombudsmana-asistenta-znamej-poslankyne

https://soundcloud.com/tyzden-audio/kandidat-na-ombudsmana-robert-dobrovodsky-chcem-byt-ombudsmanom-v-terene

https://dennikn.sk/3059957/kandidat-na-ombudsmana-nechce-vysvetlovat-tarabovu-podporu-poslanci-si-vyberu-z-troch-mien/