FEMINISTKY.SK

V Iráne to vrie
September 19th, 2022
mahsa-amini.jpg


Iránčanky zdieľajú na sociálnych sieťach videá, ako pália hidžáby a strihajú si vlasy. Na protestoch po celej krajine ľudia kričia „Preč s diktátorom!“ a „Ženy, sloboda, život!“

Nepokoje sa začali po tom, ako mravnostná polícia v utorok 13. septembra zavraždila 22-ročnú Mahsu Amini kurdského pôvodu. Mravokárcom s výložkami sa totiž zazdalo, že dievča nemá dostatočne zakrytú hlavu. Vzali ju preto na policajnú stanicu, odkiaľ ju museli preniesť do nemocnice, kde napokon na následky úderov zomrela. Napriek očividnému previneniu úrady popreli akékoľvek násilie zo strany polície a tvrdili, že dievča trpelo na epilepsiu a iné zdravotné ťažkosti.

mahsa-amini-hospital.jpg


Pred pár dňami sa pred Mahsiným hrobom v meste Saqqez začali schádzať nespokojní ľudia. Keď sa v dave ozvali heslá: „Preč s diktátorom!“, polícia spustila streľbu a zranila niekoľko desiatok protestujúcich. Reakcia strážcov poriadku a snaha vládnych orgánov zbaviť sa zodpovednosti vyvolali hromadné protestné akcie po celej krajine. Pripájajú sa k nim dokonca aj úradníci a provládni novinári*ky, ktorí v sociálnych sieťach kritizujú policajných vrahov.

Známa iránska herečka Šabnam Faršadžo si na svojom Instagrame verejne zložila šatku a vyzvala ženy nedodržiavať pravidlo nosiť pokrývku hlavy. Iránčanky následne začali zdieľať videá s tým, ako pália svoje hidžáby a strihajú si vlasy a sprevádzajú ich aj takýmito komentármi: „Od siedmich rokoch si zakrývame vlasy, ináč nemôžeme chodiť do školy alebo nájsť si prácu. Už máme po krk tohto rodového apartheidu.“

Iránska vláda oznámila, že začala vyšetrovanie, a policajtom obvineným zo smrti dievčaťa hrozí desať rokov za mrežami. Bude to však rozbúrenej spoločnosti, ktorá od Islamskej revolúcie roku 1979 funguje v režime teokracie, stačiť?

ZDROJE:

https://www.theguardian.com/world/2022/sep/18/mahsa-amini-dozens-injured-in-iran-protests-after-death-in-custody


https://www.bbc.com/news/world-middle-east-62940907


https://iranwire.com/en/women/107649-mahsa-amini-protests-continue-in-tehran-kurdistan-and-online/


https://twitter.com/AlinejadMasih/status/1571479790883946500


https://www.facebook.com/StealthyFreedom/posts/pfbid0AVKv3NRuy66WBd2g4vvHuM1XRXfVawW94rW8GH555QLNJHwfUQkqPWaSZr9kmzyjl