FEMINISTKY.SK

Začala sa vytúžená katechizácia školstva?
September 23rd, 2022
gymnazium-jana-krstitela.jpg


„Usmievavý, gentleman, človek, pre ktorého ‚nedá sa‘ nie je odpoveď'. Takáto charakteristika svieti na facebookovej stránke Cirkevného gymnázia sv. Jána Krstiteľa v Trebišove pri mene jeho riaditeľa Slavomíra Partilu. Podľa najnovších informácií práve on obsadí posledné voľné ministerské kreslo po rozpade koalície.


Aké požiadavky na ministerskú funkciu v rezorte školstva Partila spĺňa? V tejto chvíli vieme o jednej, ktorú vyslovil predseda SME rodina. Človek, ktorý neplnoletej chovankyni resocializačného zariadenia vypisoval neprístojné esemesky (k multioteckovstvu sa už ani nemá zmysel vyjadrovať), trval na tom, že do ministerského kresla musí zasadnúť „konzervatívne orientovaný odborník“. „Nikoho nezaujímajú jeho reformy, vízia, potrebné opatrenia, podmienky na investície z plánu obnovy alebo to, či vníma akútne problémy v školstve?“ pýta sa exminister školstva Branislav Gröhling, ktorý sa počas svojho pôsobenia príliš nepredviedol (odporúčame podcast Aktualít s Michalom Rehúšom nižšie v zdrojoch).


Neoficiálna komisia, ktorú zriadila trojkoalícia vlády Eduarda Hegera na výber nového ministra, mala zjavne svojskú predstavu o kvalifikačných predpokladoch. „Súhlasili by ste s tým, aby sa už na základných školách používalo vo výučbe slovo homosexuál či lesba?“ „Podporujete sexuálnu výchovu na školách?“ Takéto otázky kládli podľa nemenovaného člena trojkoalície na pohovoroch krajne konzervatívne naladení členovia a členky komisie. Nejedného kandidáta úvodné otázky zaskočili a nepríjemne prekvapili. Dvaja z nich okamžite odmietli debatovať a „jeden sa bez slova postavil zo stoličky a buchol dverami. Ďalší sa zdvorilo poďakoval a pobral sa preč,“ uviedol zdroj denníka Pravda.


Na komisiu urobil asi najväčší dojem už spomínaný Slavomír Partila. Ten pôsobí ako riaditeľ Cirkevného gymnázia sv. Jána Krstiteľa v Trebišove a katolíckej Strednej školy služieb a priemyslu a sv. Jozafáta z Trebišova (teda hneď dvoch cirkevných škôl) a ako… viceprezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. Na post štátneho tajomníka rezortu školstva zas vraj nastúpi Ján Horecký, bývalý prezident… Združenia katolíckych škôl Slovenska.


Podľa odborníka na vzdelávanie Juraja Hipša premiér tvrdil, že ideologická príslušnosť nebude výberovým kritériom pri ministerskej voľbe. Nevydalo. Každopádne, v prvom rozhovore pre denník Pravda Partila uviedol: „Ja na ministerstvo nejdem riešiť ani politiku a ani filozofiu… nemyslím si, že by som v tejto situácii videl priestor na to, aby sme riešili, kto je liberál a kto je konzervatívec“. Nechajme sa prekvapiť.

slavomir-partila-okay-hand.jpeg


Natíska sa tak niekoľko otázok: Uvidíme nového miništranta školstva? Dočkáme sa celoplošného pretláčania fundamentalistickej agendy? A, samozrejme, ako bude riešiť už dlhotrvajúcu krízu v školstve, zastarané učebné osnovy, chýbajúci kvalifikovaný pedagogický personál, nedostatočné ohodnotenie pracujúcich, dlhodobo klesajúce školské výsledky detí, segregáciu rómskej menšiny, začleňovanie ukrajinských detí, nárast detských psychiatrických ochorení, zúfalú úroveň neexistenciu osvety v oblasti sexuálnej výchovy atď. atď.? A nakoniec, pustí sa do boja z̵a̵ ̵p̵r̵á̵v̵a̵ ̵a̵j̵ ̵t̵ý̵c̵h̵ ̵n̵a̵j̵m̵e̵n̵š̵í̵c̵h̵ proti reprodukčným právam žien?


Medzi ministrami, ktorí nahradili nominantov SaS, už jeden konzervatívec je. Advokát Viliam Karas je členom kresťanského Hnutia fokoláre, ktoré založila „božia služobnica Chiara Lubichová“. Generálneho tajomníka služobného úradu rezortu spravodlivosti Romana Krpelana zas nahradí advokát Dominik Okenica. „Ak by sme chceli škatuľovať, v niektorých otázkach sa považujem za liberálneho a v niektorých za konzervatívneho. Čo sa týka interrupcií, ja to skôr vnímam ako ťažkú morálnu otázku. Hlásim sa však k tomu, že interrupcie nie sú dobrým riešením. Ale môžte mužovi klásť otázku, že ako sa má zachovať žena v nejakej hraničnej situácii?“ povedal v jednom rozhovore Okenica. Navzdory jeho lavírujucemu tvrdeniu však Okenicovo meno nájdete (spolu s Chromíkom, Patrikom Daniškom a inými) na petícii právnikov spochybňujúcej, že interrupcie sú ústavne v poriadku.


Vyzerá to tak, že sa začal ďalší (zdravíme pomečiarovské vlády a ďakujeme za Vatikánske zmluvy) vytúžený dlhý katolícky pochod inštitúciami.


ZDROJE:


https://www.facebook.com/cgymtv/posts/pfbid0223QqvPdNuVBY63KqXLhhos4bkNV3oAFMPzQySnXzXU4Y6V6UGbkBZBgTTzMoEwXEl


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/641250-prvy-rozhovor-s-buducim-ministrom-skolstva-partilom-viera-moju-pracu-neovplyvni-som-clovek-z-praxe/


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/640898-minister-skolstva-musi-byt-konzervativec-rozhodne-postoj-k-sexualnej-vychove/


https://refresher.sk/121721-Boris-Kollar-Novy-minister-skolstva-musi-byt-konzervativne-orientovany?


https://www.aktuality.sk/clanok/i4ft6Ka/mobilizaciou-ukazuje-kremel-svoju-slabost-tvrdi-analytik-a-akym-ministrom-bol-grohling-podcast/


O Okenicovi píše Pavol Hardoš: https://www.facebook.com/pavol.hardos/posts/pfbid0CBWXEDR1SsotpK19FGwqwoiM8b1TFNyJaYBJzNKCBCZ7L3uMkDFDLCrssLUMe86sl