FEMINISTKY.SK

Zomrela Jane LeTour, ktorá písala o ženách v odboroch
April 11th, 2023
06latour-02-wzpg-superJumbo.jpg

Začiatkom minulého týždňa zomrela Jane LaTour, americká odborová aktivistka a spisovateľka. Známou sa stala vďaka zaznamenaniu histórie žien, ktoré sa od 70. rokov minulého storočia presadili medzi newyorskými stavebnými robotníkmi, inžiniermi, hasičmi, elektrotechnikmi, inštalatérmi či pracujúcimi v doprave. Písaním, odborárskou a lektorskou prácou bojovala proti hlboko zakoreneným predstavám o práci žien, predsudkom dobre situovaných feministiek voči robotníčkam, každodennému sexizmu pracujúcich a inštitucionalizovanej diskriminácii zamestnávateľov a odborov.


Jane LaTour sa narodila v roku 1946 v Burlingtone. Ako raz sama povedala, rímskokatolícka výchova ju priviedla k presvedčeniu, že zmeny na pracovisku sa majú odvíjať od potrieb tých najslabších. O robotníčky v netradičných zamestnaniach sa začala zaujímať počas štúdia na Rutgersovej univerzite, keď v rámci semestrálneho projektu viedla rozhovory s pracujúcimi v neďalekej automobilke Ford.


Jej prvé stretnutie s odbormi prebehlo po odchode z vysokej školy. Súrne potrebovala peniaze a pracovala ako zváračka, obsluhujúca vŕtací lis či skladníčka. Pomerne bežne sa stretávala s diskrimináciou a obťažovaním, čo ju viedlo k odborovému aktivizmu. Neskôr sa vrátila na univerzitu, kde v roku 1971 získala bakalársky titul z histórie, ktorú ukončila s najvyšším vyznamenaním, a magisterský titul z labor studies v roku 1977.


Počas pôsobenia na pozícii koordinátorky v newyorskom 65. obvode Spojených automobilových robotníkov Ameriky, známych ľavicovo orientovaných odborových zväzov, bola LaTour z práce odborov rozčarovaná. Nepáčil sa jej ich prístup k radovým pracujúcim a cítila, že ich treba zreformovať a podporiť ženy, ktoré v nich pôsobia. Po troch rokoch dostala výpoveď, pretože, ako sama povedala, „uprednostňovala pracujúcich pred odbormi“.


Nasledovalo obdobie, keď reflektovala odborovú činnosť zvonka. V opisovaní príbehov konkrétnych pracujúcich videla „šancu ukázať ľuďom, že tieto ženy v odboroch – čierne, hnedé, biele, cisrodové, kvír – boli feministky,“ povedala o nej priekopnícka hasička Brenda Berkman a dodala: „Možno sa nepovažujú za feministky, možno ani nevedia, ako definovať svoj feminizmus, ale veľa z toho, čo hovoria, hlásalo feministické hnutie od 60. rokov 20. storočia.“ Berkman vedela, o čom hovorí, keďže sama bojovala za spravodlivejšie pravidlá pri nástupe žien do hasičskej akadémie v New Yorku. Začiatkom osemdesiatych rokov úspešne zažalovala newyorský hasičský zbor za rodovo diskriminačné fyzické testy, čo opísala LaTour v knihe „Sisters in the Brotherhoods: Working Women Organizing for Equality in New York City“.


618wjNnxlqL.jpg


Popri novinárskej práci LaTour vyučovala, spravovala archívy histórie práce, pomáhala vytvárať mapy pracovnej histórie v meste New York a viedla program na podporu demokratických reforiem v odboroch. Počas budúceho roka má vyjsť jej druhá kniha s predbežným názvom „Rebels With a Cause: An Oral History of the Fight for Democracy in New York City Unions“.


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2023/04/06/nyregion/jane-latour-dead.html

https://www.amazon.com/Sisters-Brotherhoods-Organizing-Equality-Palgrave/dp/0230619185

Výber z textov LaTour na LaborPress: https://www.laborpress.org/author/jl/