FEMINISTKY.SK

Dievčatá zo železa
March 28th, 2022
square.jpg

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu opustilo Českú republiku približne 30 000 Ukrajincov s cieľom brániť svoju vlasť. Podľa údajov tamojšej Hospodárskej komory zaznamenalo odchod 56 percent spoločností zamestnávajúcich ľudí z Ukrajiny. Odchod pracovnej sily najviac postihol malé podniky a stavebníctvo. Firmy v Čechách tak za ňu začali hľadať náhradu a hľadajú „ľudí, ktorým sa chce pracovať“.


Utečenky z Východu presne spĺňajú kritériá českých spoločností. Podľa spomínanej českej komory by mohli dokonca zaplniť voľné miesta aj v takom stereotypne mužskom odvetví, akým je stavebníctvo. „Jednu tretinu pozícií v stavebníctve môžu prekvapivo zastávať aj ženy. Samozrejme, nepredpokladáme, že by mohli nahradiť mužov vo fyzicky náročných povolaniach. Vzhľadom na odlišné tradície a zvyky je však vo východnej Európe bežnejšie, že ženy pracujú ako remeselníčky a vykonávajú ľahšie kvalifikované práce v stavebníctve," povedal pre Lidovky.cz hovorca komory Miroslav Diro.


Na Slovensku sa zatiaľ o najímaní Ukrajiniek na pozície v stavebníctve nehovorí, no situácia sa môže časom zmeniť. Šéf profesijnej organizácie stavebných podnikateľov predpokladá, že odišla polovica Ukrajincov pracujúcich v stavebnom sektore, približne päťtisíc osôb. Zníženie produkcie stavebníctva sa pritom už na jeseň minulého roka zdôvodňovala nielen nedostatkom materiálu a zákaziek, ale aj chýbajúcou pracovnou silou. Záujem zamestnať ukrajinské utečenky tak môžu časom prejaviť aj stavebné podniky. V odvetví s výraznou mužskou prevahou by tak možno stúpol podiel pracujúcich žien. Tie tvoria v slovenskom a českom stavebnom priemysle len približne sedem percent zamestnaných.


Výraznou transformáciou prechádza stavebníctvo aj v USA, hoci z odlišných dôvodov. Patrí medzi ne nielen nedostatok kvalifikovaných pracujúcich, ale aj stavebný rozmach. V porovnaní s predpandemickým obdobím sa počet žien v odvetví – v porovnaní s ostatnými sektormi, z ktorých ženy odchádzali sanovať domácnosti – zvýšil. Z údajov amerického Štatistického úradu práce vyplýva, že stavebníctvo s takmer jedenásťpercentným podielom žien je jedným z mála sektorov, kde počet pracovných miest obsadených ženami narástol, konkrétne o 300 000.


Zmeny sa týkajú aj Číny. Na staveniská sa v posledných rokoch húfne vracajú „dievčatá zo železa“ (tento pojem sa rozšíril za éry Mao Ce-tunga a označoval skupinu pracujúcich žien, ktoré boli silné a schopné vykonávať vysoko náročné pracovné úlohy, zvyčajne pridelené mužom). Podľa štatistík pracovalo v stavebníctve už koncom roka 2018 takmer 9,5 milióna žien, čo predstavuje 14 % všetkých pracujúcich v stavebníctve (v osemdesiatych rokoch minulého storočia to bola takmer nula). V krajine je nedostatok pracovných síl spôsobený nízkou pôrodnosťou a starnutím obyvateľstva, čo núti podniky zahodiť niektoré predsudky. „Pracujú tvrdo a málo sa sťažujú,“ vysvetľuje prijímanie robotníčok jeden zamestnávateľ. Možno preto im podniky vyplácajú oveľa nižšie mzdy ako ich kolegom. Ženy sú napriek tomu rady, že zohnali robotu bližšie k domovu, aby sa mohli starať o starších rodičov, ktorí sa kedysi starali o svoje deti, kým oni pracovali ďaleko.


***


Deyonna Hancock je jedinou ženou medzi robotníkmi pracujúcimi na projekte dostupného bývania v blízkosti stanice Fruitvale BART v kalifornskom Oaklande. Mimochodom, rozostavaný objekt nesie názov Casa Sueños, čo v preklade zo španielčiny znamená „dom snov“. Stať sa robotníčkou na stavbe chcela odvtedy, čo v mladosti pomáhala svojmu strýkovi maľovať a opravovať garáže. „Vždy som chcela makať na stavbe,“ priznáva sa Hancock.


Počas prvých dní pandémie, keď sa zatvárali podniky, sa rozhodla, že chce prácu, ktorá má budúcnosť. Nebolo to ľahké: napriek tomu, že sa dala zaočkovať, trikrát ochorela na kovid.


Hancock býva hodinu cesty od svojho pracoviska, pretože si nemôže dovoliť primerané bývanie v meste, kde sa narodila a vyrastala. Zarába necelých 29 dolárov na hodinu, čo je o desať dolárov menej, ako je priemerná hodinová mzda v kalifornskej Bay Area.


17WORKING-WOMEN-CONSTRUCTION9-mobileMasterAt3x.jpg


Zo svojho dvojizbového bytu vo Vacaville severovýchodne od Oaklandu vyráža Hancock každé ráno ešte za tmy. V naleštenom bielom Mustangu sa s ňou vezie aj jej 12-ročný synovec, ktorého vychováva. Hancock začína pracovať o siedmej, na mieste je pre každý prípad už polhodinu predtým.


Deyonne mala šesť rokov, keď jej matka zomrela na cievne ochorenie. Vychovávala ju stará mama a nevlastný otec. Často sa ocitala na koberčeku v riaditeľni, pretože ako lesba vraj v škole musela dať ľuďom najavo, že sa s ňou neradno zahrávať.“ Nakoniec zmaturovala a získala diplom v oblasti podnikania na miestnej univerzite. Dala však prednosť ulici.


V 19 rokoch ju zatkli za predaj cracku. V 21 rokoch vylúpila obchod so zmiešaným tovarom a odsedela si 28 mesiacov. Ako 27-ročná sa znova dostala za mreže, tentoraz za podvody s kreditnými kartami. Do jej turbulentného života vstúpili aj ďalšie rodinné tragédie, ale pozviechala sa. Spočiatku zbierala odpadky popri diaľnici, prípadne montovala batérie do bicyklov. Keď sa dozvedela o programoch na podporu žien v stavebníctve, zapísala sa do 10-týždňového stavebného kurzu. Ten ponúkala kalifornská nezisková organizácia Rising Sun Center for Opportunity, ktorá sa venuje predovšetkým rovným príležitostiam žien v oblasti stavebníctva a klimatickej udržateľnosti.


Do práce nastúpila deň po absolvovaní školenia. Aby si privyrobila, rozvážala potraviny, no čoskoro ju prepustili, keďže vedeniu sa nepozdávala jej minulosť. Dnes pracuje len v stavebníctve, keďže – ako hovorí – tam „vás nediskriminujú na základe vašej minulosti.“ Z jedného príjmu však ledva poplatí účty.


***


Nedostatok pracujúcich v kombinácii s masívnou migračnou vlnou z Východu môže v našich končinách viesť k väčšiemu zastúpeniu žien v tomto odvetví. V prípade USA zas sledujeme postpandemický stavebný boom spojený s akútnym nedostatkom kvalifikovaných pracujúcich, ktorý vedie k cielenému náboru žien a lepšej dostupnosti rekvalifikačných kurzov. Na Západe zdôvodňujú zvýšený záujem o pôsobenie žien v stavebníctve snahou o väčšiu diverzitu na pracovisku. V Čechách sa hovorí o veľkodušnosti a pomoci vojnovým obetiam. V skutočnosti ide v oboch prípadoch o plátanie dier v nedostatočnom personálnom obsadení.


Veľkým lákadlom pri vstupe žien do stavebníctva môže byť jeden z najmenších rodových rozdielov v mzdách spomedzi všetkých odvetví. Z merania Medzinárodnej organizácie práce v roku 2018 vyplýva, že celosvetovo ženy zarábali o takmer pätinu menej ako muži, pričom v Číne bol rozdiel v odmeňovaní o niečo vyšší ako celosvetový priemer, a to 21 %, zatiaľ čo v USA bol nižší, a to 15 %. Mzdová priepasť sa môže s rastúcim podielom žien v sektore zväčšovať. Nie je totiž nič ľahšie ako uprieť nárok na rovnú mzdu v oblasti, ktorá je stelesnením „práce pre chlapov“.


Skrytým problémom začleňovania žien do odvetvia môže byť aj ich nedostatočné bezpečnostné zaškolenie. Tento nedostatok už v Číne podnietil viacero pracovných sporov, ktoré sa týkali zbytočných pracovných úrazov.


Navyše, pretrvávajúcim problémom je stále hlboko zakorenený sexizmus, homofóbia a rasizmus. Stavebníctvo je jednoducho aj naďalej svetom, v ktorom sa na inakosť pozerá cez prsty. Bez ohľadu na to, či ste vojnová utečenka alebo osoba, ktorá vie robiť s kladivom a odtiahne aj 50-kilogramové vrece cementu.


ZDROJE:

https://www.lidovky.cz/domov/ukrajina-cesko-prace-zamestnani-fiala-stavebnictvi-stavba-pracovni-mista-nezamestnanost.A220317_193515_ln_domov_rkj

https://e.dennikn.sk/2746653/na-front-ci-pomoct-rodine-na-hranice-alebo-ju-evakuovat-s-odlivmi-ukrajincov-rataju-hlavne-v-stavebnictve/

https://www.webnoviny.sk/vrealitach/stavebnictvo-na-slovensku-hlasi-pokles-i-napriek-zakazkam-problemom-je-nedostatok-materialu-a-ludi/

https://www.wsj.com/articles/in-china-women-fill-gap-in-heavy-labor-industries-11628593201

https://www.nytimes.com/2022/03/17/business/pandemic-construction-women.html?

https://www.bigrentz.com/blog/women-construction

https://hechingerreport.org/women-have-been-marginalized-in-the-building-trades-the-infrastructure-bill-could-change-that/