FEMINISTKY.SK

Segregácia Rómky nediskriminuje, povedal Súd BA III
August 12th, 2022
Okresny-sud-Bratislava-3-scaled-e1627058038946.jpg

Byť hospitalizovanou Rómkou a beloškou je zásadne odlišná skúsenosť. Bez ohľadu na to, či sa liečite na kovid, pruh alebo rodíte dieťa. Ak ste cigánka, čakajte, že personál vás dá do laty. Dvojaký meter, ktorý pocítite na vlastnej koži, sa pritom – dnes už oficiálne – nepovažuje za diskriminačnú praktiku.


Keď bola naša známa počas druhej vlny pandémie hospitalizovaná v levočskej nemocnici, umiestnili ju do zmiešanej izby. Jej rómske spolubývajúce, ktoré prijali pred ňou, následne presunuli na „cigánsku izbu“. Podľa personálu sa nevedeli „zmestiť do kože“: hovorili príliš nahlas, vzdychali viac, ako by sa patrilo, alebo chceli mať celý deň pustené rádio. Navyše, niektoré z nich ledva stáli na nohách, ale zato boli „ovešané zlatom“! Gadžovkám zas prekážalo, že Rómky chodia navštevovať rodinní príslušníci z iných oddelení a nemôžu sa počas dňa vyspať.


Rasová segregácia je v slovenských nemocniciach, obzvlášť tých na východom Slovensku, štandardná záležitosť. Oddelených izieb sa vraj dožadujú aj samotné príslušníčky minority. Vypoklonkovať niekoho z miestnosti len pre farbu pleti však nie je v poriadku – bez ohľadu na to, že v istých prípadoch sú oddelené izby pre obe strany príjemnejšie. Nech sa na problém pozeráme z akejkoľvek strany, vždy pôjde o diskrimináciu istej časti spoločnosti.


Na gynekologickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove roky umiestňujú Rómky na segregované izby (prvé prípady boli zdokumentované pred dvoma dekádami). V roku 2013 preto Poradňa pre občianske a ľudské práva podala verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona. Dnes, o takmer desať rokov (!!!) neskôr, prišla z Okresného súdu Bratislava III. zarážajúca správa: takzvané „rómske izby“ vraj nie sú prejavom diskriminácie.


Jedna z rómskych aktivistiek, ktoré spolupracujú s Poradňou, k najnovšiemu rozhodnutiu súdu o pôrodníckej segregácii povedala: „Rozsudok súdu nie je spravodlivý. Rómske izby sú na pôrodnici v Prešove dodnes, roky sa nič nezmenilo. Stále sme oddelené od bielych žien. My chceme, aby sa to zmenilo, aby nás v nemocnici neponižovali a správali sa k nám s úctou.“


Podľa rozsiahlej mapovacej štúdie, ktorú vlani predstavila bývalá ombudsmanka Mária Patakyová, sú nerešpektujúcemu zaobchádzaniu a násiliu na gynekologických oddeleniach vystavené rómske ženy mnohonásobne častejšie ako iné rodičky – čelia zvýšenému hlasu a kriku, ponižujúcemu a urážlivému oslovovaniu a konaniu a vulgárnym slovným prejavom.


Známe sú aj prípady, keď personál Rómku počas pôrodu opakovane udieral po tvári a nohách a kričal na ňu, že nevie správne tlačiť. V nasledujúcich dňoch žena čelila rasistickým posmeškom a personál prehliadal jej popôrodné bolesti. Zlý prístup k Rómkam na pôrodníckych oddeleniach je jeden z dôvodov ich predčasného odchodu zo zariadenia, ktorý je v rozpore s oficiálnymi predpismi.


V prípade rómskeho obyvateľstva dokazujú slovenské súdy opakovane svoju predpojatosť. Ako tvrdí Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva, aj v prípadoch nezákonných sterilizácií rómskych žien „slovenské súdy žaloby buď zamietli, alebo im priznali neprimerane nízke odškodnenie“. Viac o tom sme písali aj v staršom článku.


Tunajšie úrady sa systémovou diskrimináciou a rasizmom jednoducho odmietajú zaoberať. Zdá sa, že situáciu v prípade Rómiek z východu bude musieť napraviť Európsky súd pre ľudské práva.


ZDROJE:

https://poradna-prava.sk/aktuality/sud-zamietol-antidiskriminacnu-zalobu-mvo-v-pripade-segregacie-romskych-zien-na-porodnici-presovskej-nemocnice/

https://domov.sme.sk/c/22672747/ombudsmanka-minister-zdravotnictva-potrebuje-vydat-signal-ze-vnima-stav-porodnictva.html

https://www.trtworld.com/europe/slovak-hospitals-hold-new-roma-mothers-against-their-will-22369

https://dennikn.sk/2569596/roky-pomaha-nezakonne-sterilizovanym-zenam-ziadne-odskodnenie-nenahradi-ich-utrpenie-moze-ho-trochu-zmiernit/