FEMINISTKY.SK

Uganda má najhomofóbnejšiu legislatívu na svete
June 1st, 2023
ap23080669513299_wide-4f6888b6c95ef4849bc4aeb825e1da09280d69df-s1400-c100.jpg

O Ugande sme naposledy počuli hovoriť premiéra Ódora, ktorý pripomenul, že už len táto africká krajina a Slovensko nemá prístup k civilizovanej forme interrupcie. Slovensko spája s Ugandou aj vysoký stupeň homofóbie. Forma, v ktorej sa zhmotnila nenávisť proti východoafrickým kvír osobám, je však bezprecedentná.


Ugandský prezident Yoweri Museveni podpísal pred pár dňami najtvrdší zákon proti LGBTQ+ na svete. Kvír osobám hrozia po novom za rôzne „deviantné prečiny“ trest smrti či doživotie. Nábor, propagácia a financovanie „aktivít“ osôb rovnakého pohlavia sa zase rovná dvadsaťročnému pobytu vo väzení. A usvedčeným z „pokusu o homosexualitu s priťažujúcimi okolnosťami“, teda ak ide o vzťah s osobou mladšou ako 18 rokov, hrozí 14-ročný trest.


Snímka.PNG


Ugandská politická reprezentácia zákon považuje za vypočutie volania ľudu po ochrane posvätnosti rodiny. Prezentuje ho ako víťazstvo nad USA, Európou a skupinami, ktoré sa v krajine snažia bojovať proti HIV. Tie v spoločnom vyhlásení s hlbokým znepokojením skonštatovali, že pokrok v boji proti AIDS a HIV je „teraz vážne ohrozený“. „Stigma a diskriminácia spojené s prijatím zákona už viedli k obmedzeniu prístupu k službám prevencie, ako aj liečby. Dôvera, blízkosť a spolupráca bez stigmatizácie sú nevyhnutné pre každého, kto hľadá zdravotnú starostlivosť,“ uvádza sa vo vyhlásení skupín.


LGBTQI+ ľudia v Ugande majú dlhodobo strach z útokov, trestov a ďalšej marginalizácie. Len vo februári dostala advokátska skupina Sexual Minorities Uganda (Smug) stodesať podnetov od LGBTQ+ ľudí, ktoré sa týkali zatýkania, sexuálneho násilia, vysťahovania a násilného vyzliekania na verejnosti. Organizácia uviedla, že najväčšej diskriminácii čelia transrodové osoby. Šikanované sú pritom aj podporné skupiny. Súd v ugandskom meste Jinja 17. apríla zamietol prepustenie na kauciu šiestim ľuďom pracujúcim pre zdravotnícke organizácie, ktorých obvinili z „účasti na zločineckej sexuálnej sieti“. Ugandská polícia potvrdila, že u nich vykonala nútené análne vyšetrenia a testovala ich na HIV.


Snímka 2.PNG

Ugandský zákonodarca dáva najavo svoje homofóbne názory pri vstupe do parlamentu.


Henry Mukiibi, ktorý pomáha kvír osobám z Ugandy, sa dnes obáva, že ľudia vezmú zákon do vlastných rúk: „Myslím si, že je to príšerné. Nečakali sme to – mysleli sme si, že mu odporučia, aby to nepodpísal. Budú nás mučiť. Teraz sa jednoducho bojím, čo bude nasledovať. Ľudia čakali na to, kým sa zákon podpíše, a budú sa na nás môcť zamerať. Čaká nás smrť.“ Aktivistické skupiny sa však nevzdávajú a plánujú podať na súd podnet na zrušenie diskriminačnej legislatívy: „Samozrejme, odpochodujeme na súd a všetkými možnými spôsobmi napadneme tento drakonický zákon,“ vyhlásil občiansky aktivista Steven Kabuye.


ZDROJE:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/uganda-lgbt-zakon-lidska-prava_2305292136_fos?fbclid=IwAR1PWAIh7pnLctYt3pLEJtotysz4kdkjRiqynK2rKhq5sSVndAa1dzygyVI

https://www.theguardian.com/global-development/2023/may/29/ugandan-president-yoweri-museveni-anti-lgbtq-bill-death-penalty

https://edition.cnn.com/2023/05/29/africa/museveni-assents-homosexuality-bill-intl/index.html