FEMINISTKY.SK

Manifest feministického protivojnového odporu
February 27th, 2022
274653336_479191373611383_8732129597366584471_n.png

Prinášame preklad vyhlásenia ruských feministiek, ktoré sa spojili proti okupácii a vojne na Ukrajine. Feminizmus je jedným z mála opozičných hnutí v súčasnom Rusku, ktoré nezničili vlny prenasledovania spustené vládou Vladimira Putina. V súčasnosti pôsobí niekoľko desiatok občianskych feministických skupín v najmenej tridsiatich ruských mestách. V tomto texte feministky, ktoré sa zúčastňujú na protivojnových demonštráciách po celej krajine, vyzývajú feministky na celom svete, aby sa zjednotili v odpore proti vojenskej agresii, ktorú spustila Putinova vláda.


***

Ruský prezident Vladimir Putin 24. februára okolo 5.30 h moskovského času ohlásil „špeciálnu operáciu“ na území Ukrajiny s cieľom „denacifikovať“ a „demilitarizovať“ tento suverénny štát. Táto operácia sa pripravovala už dlhší čas. Niekoľko mesiacov sa ruské vojská presúvali k hraniciam s Ukrajinou. Vedenie našej krajiny zároveň popieralo akúkoľvek možnosť vojenského útoku. Teraz vidíme, že to bola lož.


Rusko vyhlásilo vojnu svojmu susedovi. Neumožnilo Ukrajine právo na sebaurčenie ani žiadnu nádej na mierový život. Vyhlasujeme – a nie po prvýkrát –, že vojna sa vedie už osem rokov z iniciatívy ruskej vlády. Vojna v Donbase je dôsledkom nezákonnej anexie Krymu. Sme presvedčené, že Rusku a jeho prezidentovi nejde a nikdy nešlo o osud ľudí v Luhansku a Donecku a uznanie republík po ôsmich rokoch bolo len zámienkou na inváziu na Ukrajinu s výhovorkou, že ide o jej oslobodenie.


274464049_1286467648518266_393083171989770249_n.png


Ako ruské občianky a feministky túto vojnu odsudzujeme. Feminizmus ako politická sila nemôže byť na strane agresívnej vojny a vojenskej okupácie. Feministické hnutie v Rusku bojuje za zraniteľné skupiny a za rozvoj spravodlivej spoločnosti s rovnakými príležitosťami a perspektívami, v ktorej nemôže byť miesto pre násilie a vojenské konflikty.


Vojna znamená násilie, chudobu, nútené vysídľovanie, rozvrátené životy, neistotu a slabý výhľad do budúcnosti. Je nezlučiteľná so základnými hodnotami a cieľmi feministického hnutia. Vojna prehlbuje rodovú nerovnosť a vracia výdobytky ľudských práv o mnoho rokov späť. Vojna so sebou prináša nielen násilie v podobe bômb a guliek, ale aj sexuálne násilie: ako ukazuje história, počas vojny sa riziko znásilnenia pre každú ženu niekoľkonásobne zvyšuje. Z týchto a mnohých ďalších dôvodov musia ruské feministky a ľudia, ktorí zdieľajú feministické hodnoty, zaujať rozhodný postoj proti tejto vojne, ktorú rozpútalo vedenie našej krajiny.


Ako ukazujú Putinove prejavy, aj súčasná vojna sa vedie pod zástavou „tradičných hodnôt“, ktoré deklarujú vládni ideológovia – hodnôt, ktoré sa Rusko údajne rozhodlo misionársky šíriť po celom svete, pričom používa násilie proti tým, čo ich odmietajú prijať alebo majú iné názory. Každý človek schopný kritického myslenia dobre chápe, že tieto „tradičné hodnoty“ zahŕňajú rodovú nerovnosť, vykorisťovanie žien a štátne represie voči ľuďom, ktorých spôsob života, sebaidentifikácia a konanie sa vymykajú z úzkych patriarchálnych noriem. Ospravedlňovať okupáciu susedného štátu túžbou priniesť takéto pokrivené normy a demagogické „oslobodenie“ je ďalším dôvodom, prečo musia feministky v celom Rusku zo všetkých síl vzdorovať tejto vojne.


274849742_1668891823473401_7719420606047042590_n.png


Feministky sú dnes jednou z mála aktívnych politických síl v Rusku. Ruské úrady nás dlho nevnímali ako nebezpečné politické hnutie, a preto nás štátne represie na istý čas postihli menej ako iné politické skupiny. V súčasnosti v celej krajine pôsobí viac ako štyridsaťpäť rôznych feministických organizácií, od Kaliningradu po Vladivostok, od Rostova na Done po Ulan-Ude a Murmansk. Vyzývame ruské feministické skupiny a jednotlivé feministky, aby sa pripojili k Feministickému protivojnovému odporu a spojili sily na aktívny odpor proti vojne a vláde, ktorá ju začala. Vyzývame tiež feministky na celom svete, aby sa pripojili k nášmu odporu. Je nás veľa a spoločne dokážeme veľa: Za posledných desať rokov získalo feministické hnutie obrovskú mediálnu a kultúrnu moc. Je čas premeniť ju na moc politickú. Sme opozíciou voči vojne, patriarchátu, autoritárstvu a militarizmu. My sme budúcnosť, ktorá zvíťazí.


Vyzývame feministky na celom svete:


- Pripojte sa k mierovým demonštráciám a spustite offline a online kampane proti vojne na Ukrajine a Putinovej diktatúre, organizujte svoje vlastné akcie. Vo svojich materiáloch a publikáciách neváhajte používať symbol Feministického hnutia protivojnového odporu, ako aj hashtagy #FeministAntiWarResistance a #FeministsAgainstWar.


- Rozširujte informácie o vojne na Ukrajine a o Putinovej agresii. Potrebujeme, aby celý svet v tejto chvíli podporil Ukrajinu a odmietol akokoľvek pomáhať Putinovmu režimu.


- Zdieľajte tento manifest s ostatnými. Je potrebné ukázať, že feministky sú proti tejto vojne – a proti akémukoľvek typu vojny. Je tiež nevyhnutné ukázať, že stále existujú ruské aktivistky, ktoré sú pripravené zjednotiť sa v opozícii voči Putinovmu režimu. Všetkým nám teraz hrozí prenasledovanie zo strany štátu a potrebujeme vašu podporu. (Ruská generálna prokuratúra oficiálne vyhlásila, že akákoľvek pomoc počas vojny sa bude považovať za vlastizradu podľa článku 275 TZ, za čo hrozí až 20 rokov vo väzení, pozn. red.)


#ФеминистскоеАнтивоенноеСопротивление #FeministAntiWarResistance


Text dnes uverejnil v anglickom preklade aj JACOBIN: https://jacobinmag.com/2022/02/russian-feminist-antiwar-resistance-ukraine-putin/