FEMINISTKY.SK

Ukrajinská ekipa informovala o vojnových zločinoch
March 19th, 2022
vojnove-zlociny-johnson.jpg

Štyri ukrajinské poslankyne dostali špeciálne povolenie opustiť krajinu a informovať svet o vojnových zverstvách páchaných na Ukrajinkách. Stratégie, ktoré ruskí vojaci používajú na zlomenie protistrany, označili na stretnutí s Borisom Johnsonom a britskými médiami za „stredoveké“.


„Keď sa Putinovi nepodarilo za tri dni dobyť Ukrajinu a Kyjev, ako si predstavoval, zmenil svoju stratégiu a zameral sa konkrétne na ženy a deti,“ vyhlásili poslankyne. „Teraz máme po celej Ukrajine, najmä v mestách, ktoré boli najviac zasiahnuté, správy o znásilnených ženách,“ tvrdili ukrajinské reprezentantky.


Obkľúčené a izolované mestá ako Mariupol vraj vojaci využívajú na prienik do oblastí s vysokou koncentráciou žien, ktorým sa nepodarilo utiecť. Ide predovšetkým o ženy staršie ako 60 rokov, ktoré ruskí vojaci zajmú ako rukojemníčky, potom znásilnia a následne popravia. „Väčšinu [žien nad 60 rokov] po znásilnení popravili, alebo si potom vzali život,“ spresnila jedna poslankyňa.


Na otázku o vplyve konfliktu na ukrajinské deti reagovali vyhlásením, že: „Putin ukradol detstvo miliónom detí.“ Podľa poslankýň sa z krajiny podarilo dostať prvú vlnu maloletých. Deti, ktoré na mieste zostali, sú traumatizované a potrebujú špecializovanú podporu. „Vidíme deti, ktoré majú záchvaty paniky, budia sa v noci s krikom, v noci nespia,“ vysvetľovali poslankyne. „Videla som dieťa, ktoré v nekontrolovateľnom záchvate začalo biť hlavou o zem, potrebujú pomoc. To, čo prežívajú, je posttraumatická stresová porucha,“ dodala jedna z nich.


Poslankyne apelovali na britskú vládu a humanitárne organizácie, aby v záujme pomoci poskytli pomoc rodinám obetí a zabezpečili, aby boli zločiny „riadne zdokumentované“ pre Medzinárodný súdny dvor OSN.


Nástrahy vojny pre Ukrajinky sme podrobnejšie popísali v tomto texte: https://feministky.sk/ubytujem-ukrajinku-zna%C4%8Dka-sympo%C5%A1ka-a-single/


ZDROJE:


https://www.heraldscotland.com/politics/20000916.ukrainian-mps-say-russians-raping-executing-pensioners-call-m-s-boycott-russia/


https://jezebel.com/ukrainian-mps-detail-disturbing-sexual-violence-perpetr-1848673361?