FEMINISTKY.SK

9 udalostí roku 2021
December 31st, 2021
271157432_4727678183987189_8449201559788370428_n.jpg
  1. Ťaženie na reprodukčné práva žien

Útoky na ženské telá na Slovensku

Vo februári počas vrcholiacej druhej vlny korony ministerstvo zdravotníctva pod vedením miništranta Mareka Krajčího vyhláškou vypustilo vek nad 40 rokov ako zdravotnú indikáciu, pre ktorú ženám nad 40 rokov interrupcie doposiaľ hradila zdravotná poisťovňa.

Na jeseň sa odohrala séria varechových protestov organizovaných iniciatívou Nebudeme ticho proti pokusom o zmenu interrupčných zákonov. Po napínavom hlasovaní posledný návrh Anny Záborskej neprešiel o jeden hlas.


Eskalácia situácie v Poľsku

Rozsudok Ústavného súdu, ktorý Poľkám zakázal prerušiť tehotenstvo z embryopatologických dôvodov, spôsobil ženám množstvo komplikácií a vyžiadal si aj pár obetí. Organizácie ako Aborcja bez granic (Interrupcia bez hraníc) pomohla desaťtisícom žien v krajine s interrupciou a s vycestovaním do zahraničia s cieľom prerušiť tehotenstvo v druhom trimestri.


Hnev vzbudili aj prípady úmrtí žien, ktorým nebolo umožnené ukončenie tehotenstva napriek tomu, že sa im spustil spontánny potrat, prípadne ich plodu nebilo srdce.


Jediná dobrá správa z Poľska prišla až na konci roka, keď neprešiel návrh na úplný zákaz interrupcií. Zato však prešiel návrh vytvorenia jednotného registra tehotných žien.


Rozhovor s Nataliou Broniarczyk o iniciatívach pomáhajúcim ženám s interrupciou Aborcyjny Dream Team a Aborcja Bez Granic.


  • Texaský Heartbeat Act

Nové zákony upravujúce interrupcie v Texase spustili lavínu nespokojnosti. Tzv. „Heartbeat Act“ ženy pripravil o možnosť rozhodovať o svojom tele po šiestom týždni tehotenstva, teda v čase, keď sa množstvo z nich prvýkrát dozvedá o svojom tehotenstve. Po schválení legislatívy založila v júli tohto roka anti-interrupčná organizácia Texas Right to Life stránku ProLifeWhistleblower.com, na ktorej mohli ľudia udávať narušenia zákona. Odpor voči najreštriktívnejšej potratovej úprave v Texase zo dňa na deň rastie. V priamom prenose tak možno sledovať procesy, ktoré spúšťa akákoľvek snaha o okliešťovanie práv žien rozhodovať o svojom tele.


2. Zdravotné sestry a pandémia

Zdravotné sestry po celom svete majú za sebou ďalší náročný rok. Bojovali nielen s pandémiou, ale aj s útokmi verejnosti a vlád. Za nadčasy a drinu sa zdravotníčky na Slovensku dočkali predlžovania núdzového stavu, povolávacích príkazov od polície a ignorácie požiadaviek na zlepšenie pracovných podmienok. Na konci roka sa rozhodli protestovať, no výsledkom spoločnej akcie so záchranármi a záchranárkami boli peňažné tresty a zatknutie ich kolegov. Vláda sa zľakla a zdravotníčkam na poslednú chvíľu odklepla trápny jednorazový bonus 350 €.


3. Teror Talibanu

Hlavné mesto Afganistanu Kábul v auguste pripadlo Talibanu, čím sa spečatilo odovzdanie moci do rúk radikálnych islamistov. Napriek tomu, že sa militantná organizácia verejne zaviazala chrániť práva žien, návrat skupiny k moci znamená pre ženy v krajine teror. Tie sa tomu však rozhodli vzdorovať a po krajine sa spustili série protestov.


4. Štrajk strojárok z Beluše

Strojárkam z Beluše už dlho prekážala politika manažmentu spoločnosti: zmrazovanie platov, zastavenie vyplácania rizikových príplatkov a príspevkov na doplnkové dôchodkové poistenie, zmeny vo vyplácaní pohyblivej zložky mzdy a sprísnenie kritérií na vyplácanie dovolenkového a koncoročného platu. K štrajku ich priviedli až zrážky na, už tak chabých, výplatných páskach. Manažment firmy po tlaku, ktorý vyeskaloval počas júna, napokon pristúpil na všetky štrajkové požiadavky strojárok.


5. Boje indických pracujúcich

Na jeseň tohto roka vypukli protesty indických pracujúcich na viacerých frontoch. Predavačkám z indického Tamilnádu sa podarilo vybojovať „právo na sedenie“, teda nárok na sedenie počas celého pracovného dňa, ktorý dosiaľ museli tráviť na nohách. Vzbúrili sa aj „akreditované sociálne zdravotnícke aktivistky“ alebo Ashe, ktoré indická vláda povolala do boja s pandémiou. Po mesiacoch chodenia za ľuďmi a presviedčania, aby sa dali zaočkovať, im došla trpezlivosť. Ich zárobky im sotva stačia na prežitie a pracujú bez ochranných prostriedkov. Asha od vlády požadujú stanovenie minimálnej mzdy. V septembri sa preto pripojili k ostatným odborovým zväzom a vyhlásili jednodňový štrajk.


6. Turecko a Istanbulský dohovor

Krajina, ktorá sa v marci 2012 ako prvá zaviazala dodržiavať záväzky vyplývajúce z Istanbulského dohovoru, sa od neho tento rok rozhodla odstúpiť. Násilie páchané na ženách je pritom v Turecku na vzostupe.


7. Legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia vo Švajčiarsku

Na jeseň sa vo Švajčiarsku konalo referendum, v ktorom sa obyvateľstvo jednoznačne (za bolo 64 % občanov a občaniek) vyjadrilo za legalizáciu manželstva osôb rovnakého pohlavia a právo osvojiť si deti. Manželským lesbickým párom umožňuje aj mať deti pomocou darcovských spermií.


8. Odišli významné osobnosti teórie feminizmu: Alix Dobkin, Pauline Bart a bell hooks, svetová osobnosť žurnalizmu Joan Didion a opustila nás aj spisovateľka a vydavateľka Kveta Dašková.


9. Odškodnenie obetí nútených sterilizácií

Česká Poslanecká snemovňa začiatkom júna prijala ako prvá návrh zákona o odškodňovaní obetí nútenej alebo donucovacej sterilizácie. Odškodné v sume 300-tisíc českých korún sa má týkať približne 400 žien. Na Slovensku ide zhruba o dvesto žien (na základe správy z roku 2003), ale Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva sa domnieva, že prípadov bude viac.


Rozhodnutie odškodniť nezákonne sterilizované ženy vyvolalo tlak aj na šetrenie veci na Slovensku. Ospravedlnenia od vlády sa aj na Slovensku konečne nezákonne sterilizované ženy dočkali, a to 24. novembra 2021 a dúfame, že v budúcnosti uvidíme vytvorenie osobitnej komisie, ktorá by mohla preskúmať všetky prípady a odškodniť všetky obete, aby sa tak po dlhých rokoch dočkali spravodlivosti. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vraj už zvažuje možnosti nápravy v prípadoch vynútenej sterilizácie, ku ktorým došlo do roku 2004.


https://dennikn.sk/2569596/roky-pomaha-nezakonne-sterilizovanym-zenam-ziadne-odskodnenie-nenahradi-ich-utrpenie-moze-ho-trochu-zmiernit/

https://mensinovapolitika.eu/romske-zeny-na-odskodnenie-za-sterilizacie-stale-cakaju/